| Dumbi a întrebat:

Exista un domeniu in care sa fie combinat geografia cu informatica?
Ma pricep foarte bine la amandoua si vreau sa fac ceva in ambele domenii. Nu vreau turism, meteorologie ca amandoua sunt la pamant in tara.

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

La nivel de licenta si in domenii interdisciplinare nu vei gasi programe de studii. In schimb, la nivel de master vei gasi! Spre exemplu, facultatea de geografie din Bucuresti are, in oferta sa, un master : "Sisteme informatice geografice" care isi propune formarea unor competente specifice acestui domeniu interdisciplinar(aprofundari in tehnologia informatiei, capacitatea de a intelege modalitatile de proiectare, implementare si de folosire a sistemelor informationale geografice)--- vezi planul de invatamant si brosura din link-ul :http://geo.unibuc.ro/prezentare_programe_master.html

| cristimihailov a răspuns:

GIS sau intabulare?