| Dumbi a întrebat:

Imi place foarte mult geografia si ma pricep foarte bine, am luat la teza 10(si singurul la vreo teza), ce facultate as putea face?
Nu vreau turism ca este foarte slab la noi, si nu vreau sa plec din tara. La meteorologia am auzit ca acolo este foarte multa teapa si nu vreau sa risc, sunt niste ani pierduti si vreau sa ma bucur de ei, nu sa fac 10 facultati si tot somer sa fiu…

Daca m-as duce la Stiinte Sociale(iau nota mare la bac la geografie si o sa ma ajute la admiterea la facultate) pot sa fac facultatea de Informatica, o sa ma descurc chiar daca fac profil uman? Nu vreau la Mate-Info ca mi-e frica de mate la bac si nu vreau sa iau -7(mai bine iau 8.50+). Stiu ca se face foarte multa matematica… Dar la Stiinte Sociale ce fel de Informatica se face? Stiu ca se face TIC, o sa ma ajute la Facultatea de Informatica?
Stiti un domeniu in care sa combin Geografia cu Informatica? Nu vreau sa renunt la niciun domeniu imi plac amandoua. Stiu ca toate ca acum sunt toate mecanizate acum, dar vreau sa continui cu programarea ca ma pricep…
Dau funda! happy

8 răspunsuri:
| Pool77 a răspuns:

Nu inteleg de ce te tii atat de mult de Geografie?
Nu spun ca nu te ajuta, dar ajuta foarte foarte putin si chiar nu are nici un rost, te ajuta la turism si cam atat a fost.
De ce nu ai pleca din tara? Pana si un muncitor oarecare se plateste cu peste 1000E...
Infine, asta e alegerea ta, insa, chiar nu inteleg ce e cu Geografia aceea.
Ce este de viitor, IT, Mecanic auto, Doctor si cam atat...
Daca iti place programarea si te descurci du-te pe profil de genul, lasa geografie. Este parerea mea.

| Dumbi explică (pentru Pool77):

Da dar daca imi place un lucru si e o pasiune, de ce sa nu continui? Geografia nu ajuta…? Fara Geografie noi inca nu stiam ca pamantul este rotund.
De ce sa plec din tara? Sa ma arate strainii ca sunt roman? Nu mersi, mai bine stau in tara si schimb ceva… Imi place programarea, dar eu nu cred ca o sa iau mai mult de 7 la BAC-ul la mate si la ce facultate intru…? Ma pricep la mate, dar e prea grea cea din a 12-a.

| Pool77 a răspuns (pentru Dumbi):

Oioi, si cand o sa trebuiasca sa te angajezi si o sa te intrebe ala de acolo la ce te pricepi, o sa-i dai in cap cu notele la Geografie si o sa-i urlii in cap ca domnule fara Geografie n-am stii ca pamantul este rotund?
Mentalitate tipica de Roman, pot schimba ceva in tara, tara asta e moarta prietene, si daca vrei n-o sa poti schimba ceva.
Si care e problema? N-o sa iau mai mult de 7 la BAC mare tam-tam pentru nimic, platesti frumos facultatea si ala e.
Cand o sa inveti ca tot ce enumeri tu mai sus sunt niste hartii ne importante?
Poti lua la BAC si 9 caci cu cunostinte ajung mai repede pe postul tau cu BAC de 6.
Daca si aia din a 12-a e grea, atunci nu stiu ce sa-ti spun, mi se pare chiar usoara, dar nu suntem indentici, asa ca n-am ce comenta.
Dupa cum spuneam, trezeste-te si da-ti seama ca aici nu ai viitor asigurat, doar daca nu invarti ceva ilegal, sau nu ai cunostinte acolo sus, nici macar invatatul nu te mai ajuta, am un amic, jucam fotbal in timpul liber, are facultatea de medicina terminata si nu are loc de munca, ce zici? Fara biologie n-am stii cum se duce sangele la ala mic, vezi? Si-a facut 2-3 prieteni, si acum e medic la nu stiu care clinica, stai calm baiatu' ca cu Geografia nu ajungi departe, si nici nu conteaza in viata.

| Dumbi explică (pentru Pool77):

Poate o sa ma angajez pe un post in domeniu… D-aia am si pus aceasta intrebare sa stiu daca exista ceva asemanator in ce vreau eu.
Tara o fi moarta, dar putem sa o trezim, daca pleci o sa o ingropi mai rau.
Eu nu sunt genul sa stau pe banii parintilor si vreau sa muncesc pentru facultate, nu sa mi-o plateasca parintii.
Poate ca prietenul tau era prea tanar, si seful spitalului cauta oameni experimentati, nu oameni care abia a iesit din facultate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumbi):

Alta dovada ca habar n-ai ce spuilaughing, se da concurs pentru loc, se numeste rezidentiat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Pool77):

Partial adevarat ce ai spus, exceptand faza cu prietenul fara loc de munca, Ministerul Sanatatii organizeaza un concurs pentru ocuparea locurilor anual.

| Pool77 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma jur, si pe ce ma jur asa e.
Pur si simplu nu gasea un loc de munca, n CV-uri date la diferite spitale, si nimeni nu-l lua.
A facut cunostinta cu doi domni cand era la o bere, si acum are loc de munca.

| Pool77 a răspuns (pentru Dumbi):

Nu vrei nici cum sa te trezesti la realitate.
Nu are nimic, macar are statul de la cine sa fure in continuare.