| AkuMaia a întrebat:

Salut! Imi poate explica si mie cineva de ce nu este permisa intrarea la scolile de politie cu vitiligo desi pigmentarea se afla in zona intima?

2 răspunsuri:
| helpforyou a răspuns:

Vitiligo nu este o boală contagioasă sau o condiție care să afecteze funcționarea fizică sau intelectuală a unei persoane.
Un motiv ar putea fi: unii oameni pot experimenta probleme emoționale sau de încredere din cauza aspectului lor, care ar putea afecta în mod indirect performanța lor în munca lor.

| DjSannan a răspuns:

Acesta este un subiect destul de controversat si nu exista o singura raspuns. Multe scoli de politie au o politica care interzice admiterea persoanelor care prezinta anumite conditii medicale, inclusiv vitiligo. Acest lucru ar putea fi motivat prin faptul ca vitiligo poate fi considerat un semn de fragilitate sau de nepotrivire fizica pentru anumite posturi in politie care presupun anumite cerinte fizice. De asemenea, aceasta poate fi considerata o preocupare ca anumite conditii medicale ar putea pune in pericol persoana afectata sau ar putea afecta performantele. Cu toate acestea, acest lucru variaza in functie de politica fiecarei scoli de politie in parte.