| anais13 a întrebat:

Ce părere au băieții când vad o fata cu vitiligo, atât pe corp cât și in zona intima?

Răspuns Câştigător
| jj7700 a răspuns:

Majoritatii nu le pasa sau vor fi incurajatori daca te streseaza si te vad rusinata. Nu este nimic foarte iesit din comun sau inestetic, cu totii avem imperfectiuni mai mici sau mai mari; internetul si pozele de pe retelele de socializare distorsioneaza realitatea. Aproape nimeni nu e perfect ca un model pe Instagram. Daca cineva te iubeste, nu ii va pasa de niste pete pe corpul tau sau cum arata zona ta intima.

Eu am niste pete pe corp de la o boala autoimuna numita scleroderma si nu m-a intrebat aproape nimeni de ele, iar cand m-au intrebat au avut o atitudine pozitiva, desi ma simteam usor stanjenit initial. Am invatat sa accept cum sunt si sa nu ma mai stresez ce cred altii.

Iar legat de zona intima, daca a ajuns vreun baiat sa te vada de aproape acolo, deja te place suficient cat sa nu mai conteze. Aproape nimanui nu ii pasa asa de mult ca noua insine de aspectul propriei zone intime, asa ca eu zic sa stai linistita. Eu de exemplu sunt si circumcis cu o cicatrice vizibila unde m-am operat si cu treimea inferioara a penisului mult mai deschisa la culoare decat restul penisului. NSFW, vezi poza 2 de pe wiki ca exemplu: https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Penis Initial ma stresa treaba asta, dar cu timpul am observat ca fetelor ori nu le pasa deloc de aspect, ori imi aduc complimente ca le place ca arata mai diferit de majoritate.

4 răspunsuri:
| Purec a răspuns:

Nu cred ca putem generaliza. Cred ca depinde de fiecare persoana si daca persoana respectiva cunoaste boala sau nu. Pentru mine, care am o prietena buna afectata de aceasta problema, nu am nicio parere. Este o fata normala, o vad ca pe oricare alta fata!

Daca esti afectata de vitiligo sa ai incredere in tine si sa nu te lasi afectata de unele pareri negative ( vin din necunoasterea problemei, din prostie si indiferenta). Nu ar trebui sa lasi asta sa te afecteze!

| CIaudiu a răspuns:

N-au nicio parere, crede-ma.

| IhNomUhNitPARIS a răspuns:

Nu ar trebui sa aibă dacă au raționament fiindcă este o boală autoimuna ce nu se transmite, dar probabil ca mulți te vor evita, mulți sunt inculți și analfabeti, boala asta nu se transmite nici măcar sexual, unii sunt asa prosti ca nici nu ar pune mana pe tine crezând ca prin contact fizic se poate transmite, posibil sa fi marginalizata, Romanii (unii) au multe prejudecăți, sunt ușor influențabili și sunt superficial, dar vei găsi și oameni inteligenți, înțelegători, nu sunt toți idioți happy
Nu e vina ta ca te ai îmbolnăvit de vitiligo asa ca nu ar trebui sa fi judecata, disprețuita si ar trebui sa ți se ofere o șansă ca ești om pana la urma.

| Ardamax69 a răspuns:

Imi vine sa joc metin cu ea