| Parangalevacy a întrebat:

La Academia de Politie daca vreau sa dau la jandarmi sau politie rutiera/frontiera, examenul de admitere este acelasi pentru toate 3?

1 răspuns:
| Sadop a răspuns:

În cadrul Facultății de Poliție din cadrul Academiei există mai multe arme : Poliție, Poliție de frontieră, Penitenciare și Jandarmi.
Poliția are și ea două ramuri : Ordine și siguranță publică ( 3 ani ) și Drept (4 ani ).
Dacă dai la Ordine și siguranță publică, în anul 2 îți alegi specializarea : crimă organizată, rutieră. etc.
Asta ca să-ți clarific cum sunt ele împărțite.
Acum, să-ți răspund și la întrebare : Da, în cadrul Academiei de Poliție, Facultatea de Poliție, pentru toate armele și specializările enumerate mai sus, admiterea este la fel și constă în : vizită medicală, examen psihologic, contravizită medicală, probă sportivă ( eliminatorii toate ) + test grilă la gramatica limbii române, limbă străină și istorie.
Dacă mai ai întrebări, le aștept.