| AndreySebY123 a întrebat:

Salut! La ce varsta se face academia militara? Si pana la ce varsta se poate face maxim? Adica nu ma refer la durata, ma refer la ce varsta intri si care este varsta maxima de intrat.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Varsta maxima este 30 de ani in cursul anului in care dai examen. MONITORUL OFICIAL nr. 238 din 19 martie 2018.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Academia militara este o continuare a liceului. Ma refer la varsta minima: 18 ani.

| tonyc7 a răspuns:

Undeva pana in 25, din cate stiam. Dar e posibil sa fi aparut schimbari. La scolile de politie s-a scos limita de varsta.

| Salontanul a răspuns (pentru tonyc7):

Nu s-a scos limita de varsta. Este o confuzie. Pentru formarea initiala este limita de varsta de 27 de ani la M.A.I. Nu este limita pentru continuarea cursurilor. Exemplu: mergi la scoala de agenti doar pana la 27 ani. Daca vrei sa mergi, ulterior, la academie nu mai conteaza varsta. Mergi la acdemie pana la 27 ani. Faci licenta si daca vrei sa faci masteratul nu mai conteaza varsta.