| jack115 a întrebat:

Salut la toti, revin iarasi cu aceeasi intrebare.
Anul acesta termin gimnaziul, unde imi pot termina studiile, (in afara de liceu) in ce profesie se poate castiga bine?
Mersi
Cel mai bun raspuns primeste funda?
Multumesc.

2 răspunsuri:
| Lostlyric a răspuns:

Nu cred ca ai avea prea multe sanse intr-un domeniu in care esti pasionat sau vrei sa castigi, fara diploma de liceu. Pana si cursurile de specialitate necesita macar diploma de liceu. In viata, nimeni nu iti garanteaza startul, in nici un alt domeniu, dar diplomele astea iti usureaza statutul. Ai putea sa incerci self-learning intr-un domeniu. Insa trebuie sa mergi singurel pana la capat: o sa fi mereu un freelancer, care nu o sa-ti asigure un venit fix lunar. Si conteaza mult ce te pasioneaza. Cum spunea Matt, in IT se castiga foarte bine, insa trebuie sa fi pasionat si motivat, trebuie sa inveti mai mult decat ai invata in 4 ani de liceu. Nu poti ajunge programator spre ex. peste noapte.
Eu iti recomand sa termini studiile de liceu. Poti sa te apuci de ceva paralel in timp ce faci liceul.

| DoctorWh0 a răspuns:

Pai unde poti termina sutdiile nu stiu, nu te pot ajuta la asta. Dar poti sa iti zic ca acum in IT se castiga foarte foarte bine