| GigiDurul a întrebat:

Ma ajutati si pe mine cu ceva?
Vreau sa stiu cat de mult imi trebuie matematica la facultatea de arhitectura.
Mă gândesc că mă voi baza mai mult pe desenul tehnic...

Răspuns Câştigător
| justadream94 a răspuns:

Noroc.Student la arhitectura fiind, vorbesc in cunostiinta de cauza

Matematica faci doar anul 1 sem 1 si ai scapat.

Dupa faci mecanica, teoria structurilor si altele care sunt un fel de fizica (mai grea as zice--nu iti fa griji, gasesti oameni care sa te ajute sa treci, asta daca vrei sa inveti ceva. Daca ti se rupe orienteaza-te catre altceva)

Se da admitere-desen tehnic si desen liber. Faci desen si in facultate ai sa lucrezi si pe pc multicel.

E o facultate foarte frumoasa dar e si ceva de munca. Daca iti place baga mare si succes.

Daca te pot ajuta cu ceva, cu mare drag o fac.

Nu te lua dupa oamenii care vorbesc din auzite.90% sunt informatii eronate. Faci si geometrie descriptiva dar stai linsitit, cum ti-am zis te descurci daca vrei sa o faci.

E o facultate sa zicem grea dar frumoasa si poate fi ok daca ti-o faci ok

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

ITi trebuie geometrie destul de multa

| Bondarel99 a răspuns:

Si desenul tehnic tot pe matematica se bazeaza.

| NLS a răspuns:

Geometrie trebuie, asta stiu sigur.
Si desen artistic. (inclusiv pentru admitere ai nevoie de un portofoliu cu desene. )
Desenul tehnic va veni mai tarziu. Dupa ce treceti prin geometrie descriptiva. (geometria descriptiva nu e chiar acelasi lucru cu geometria pe care o cunosti tu. e oarecum mai grea, si ai nevoie si de multa rabdare pentru desene perfecte).

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

La ce-ti trebuie arhitectura daca nu stii la ce-i buna matematica; sau invers?!winking laughing tongue

| EneCristian a răspuns:

Nope geometrie avansata volume vei calcula mult amice foarte mult de la volum pana la centrul de greutate deci baza este matematica si desen vei face si programare( cel putin desen grafic pe pc) dar baza va fi matematica.

| NotAnArchetype a răspuns:

La arhitectura, aproape totul se bazeaza pe matematica.
Sa nu mai vorbim de fizica (da, ai auzit bine...trebuie sa inveti lucruri care nu-ti vor folosi niciodata, pentru ca vei colabora cu un inginer, care o sa se ocupe de asa ceva).

| Carlitosenie2306 a răspuns:

Facultatea de arhitectura este foarte grea și da ai nevoie in principal de matematica și sa te pricepi la desen