| BSS a întrebat:

Ma macina mereu gandul ce voi face in continuare, catre ce meserii voi opta, stiu ca asta depinde de mine dar e destul de greu sa te decizi singur. M-am inclinat (la liceu) spre profil Filologie sau Stiinte sociale, ceva fara matematica.Hobby-urile mele sunt : fotbalul, sa vorbesc corect in fata oricarui om si bineinteles, sa-mi exprim punctul de vedere.Nu stiu ce meserie sa am pe viitor. M-am gandit la inceput spre academia de politie, dar multi aleg asta, apoi spre avocat, am fost descurajat ca : "se baga pe pile", "e foarte mult de invatat si tocit"..Intr-un final am ramas pe "pshilog sau jurnalism" tot la fel, ca e mai greu ca avocatul sau ceva de genul si sincer nu sunt foarte foarte atras de aceste doua meserii.Dar acum sunt totusi foarte atras sa lucrez la ANAF sau tot avocat. Ce spuneti? Spuneti-mi va rog : profil liceu- facultatea pe care trebuie sa optez - meseria. As vrea sa fie si banoasa sa im intretin familia.P.S: Am 15 ani. O seara buna in continuare!

2 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Intr-adevar cum a spus si Stoleru cred ca cele mai bune sanse ai la Jurnalism sau la Drept. La drept nu ai intotdeauna nevoie de pile dar ai foarte mult de tocit. Legi pe care trebuie sa le inveti pe dinafara.
La jurnalism nu apuci sa iti spui opinia, decat dupa ani de munca in care nu vei face decat sa traduci, sa rescrii, sa culegi stiri si informatii, sa faci articole. Iar articolele le scrii in functie de cine este implicat, de audienta, de ziar. Singurul lucru asupra caruia vei avea control este unghiul de abordare iar ala conteaza prea putin in jurnalism. Daca vrei sa scrii la televizor sau la ziar.
Daca vrei sa lucrezi in domeniul sportului, este mai usor, nu trebuie decat sa redai ceea ce s-a intamplat intr-un meci sau sa comentezi ce vezi, insa salariu nu este extraordinar.
Mai asteapta putin, fa liceul, filologie sau stiinte sociale (liceul nu conteaza oricum prea mult) iar apoi vezi ce iti place. Oricum in timpul liceului te vei gandi si razgandi de nu stiu cate ori.

| Stoleru a răspuns:

Daca iti place fotbalul si sa porti dialoguri corecte, bagate la comentator sportiv, mai ales ca zici ca iti place sa iti impui punctul de vedere. La psiholog trebuie mai intai sa fii un superbun ascultator, apoi sa ai un stil de vorbit care sa fie dulce si placut, dar care trebuie de asemenea sa se muleze in functie de caracterul fiecarui client. Bine, asta vorbind de dialog, nu mai spu de cate ai de invatat. Parerea mea e sa te testezi pe tine cat mai mult in dialoguri cu diferite persoane, daca iti place si te descurci, bagate la jurnalsm