| brokxy a întrebat:

Deci am sunat sa intreb cum ar fi daca m-as inscrie la DISTANTA la facultatea de psihologie in Iasi(Universitatea Alexandru Ioan Cuza)Nu am inteles cam nimic ce zicea doamna secretara cu accentul ala.Eu sunt din Maramures. Si a zis parca de trei ori pe semestru trebuie sa merg la fiecare curs in weekenduri.Deci nu inteleg cum e facultatea la distanta daca tot merg la cursuri? Stiu persoane (nu la psihologie) care au mers doar la examen si ATAT. Ajutati-ma va rog

2 răspunsuri:
| SingleForOne a răspuns:

Am avut aceeași problemă. Facultatea la distanță constă doar a face ore online în weekend la majoritatea materiilor. Adică, doar prezența online a studenților și a profesorilor, dar nu este obligatorie, iar materialele de curs sunt pe o platformă.
Cel mai important lucru de reținut este că structura de studii și predare NU ESTE FĂCUTĂ PENTRU ID, ci este făcută pentru prezența FIZICĂ.
Studiile ID înseamnă doar conveniență pentru studenții care nu au posibilitatea, DAR doar unii profesori se așteaptă să fie cu prezență fizică, pur și simplu pentru că ei nu acceptă ID, pe motive că sunt seminarii, aplicații de laborator, abilități observate în timp real cu ochiul liber de către profesori, etc, etc. Motiv real pentru a nu a acepta forma de studii ID, nu există pentru unele licențe, ci doar pretenții "credibile".
Nu știu cum sunt studiile superioare din străinătate pe partea de ID, dar în acest mod, nu ating deloc așteptările. Culmea, ca plătești aproximativ aceeași bani, și ai mult mai puține beneficii!

| brokxy explică:

Nota: Multe persoane imi zic ca nu exista facultate de psihologie la distanta dar pe site la facultatea asta scrie ca e la distanta