| giulianito a întrebat:

mi-ar placea sa devin stomatolog! dar parintii mei nu au posibilitatate de imi plati contractul! deci as dori sa devin tehnic dentar dupa care doresc sa si lucrez si sa imi continui studiile ppentru a-mi achita singur contractul! dar cit cistiga un tehnic dentar in romania!

1 răspuns:
| MariaMia111 a răspuns:

Buna! Pot spune ca si mama mea vroia sa ma fac tehnician dentar sau stomatolog.Eu nu sunt foarte decisa, am 14 ani.Nu stiu ce sa zic.Si tehnicianul dentar castiga bani.Stiu ca este un colegiu de tehnicieni dentari si nu dureaza mult dar am auzit si la alte persoana ca este si unul pe o durata mai lunga.Mama a vorbit cu tehnicianul dentar al stomatologului ei si a spus ca a facut 5-6 ani de colegiu pentru tehnician dentar si costa cam 1000 de euro pe luna din cate imi amintesc.Eu nu stiu spre ce sa ma indrept. Dupa ce devii tehnician dentar, sa zicem trebuie sa iti cauti stomatologi cu care sa lucrezi.Normal ca stomatologul o sa castige mai mult pentru ca in pret mai adauga si tva si altele.Ca tehnician dentar cred ca ai avea un salariu bun.Acum m-ai cam pus pe ganduri si pe mine.Sincera sa fiu eu as vrea sa devin chimist sau profesor de chimie dar mama spunea sa ma fac stomatolog stiind ca imi flace chimia si biologia si as putea urma facultatea de medicina.Nu stiu ce sa-ti spun dar cred ca ar fi o idee buna sa faci colegiul de tehnician dentar si dupa stomatologie. Poate o sa-ti placa aceasta meserie de tehnician dentar incat nu o sa mai vrei stomatolog, cine stie.Astept raspunsul tau si daca te pot ajuta cu altceva cu cea mai mare placere!