| numesiprenume0 a întrebat:

Salut! Pe termen lung care ar fi cea mai avantajoasa soluție: 1.Munca in Romania la stat,
2.Munca in afara la privat.
Vorbind inclusiv la momentul pensionarii... Cum ar fi mai avantajos să lucrezi?
Ofer funda pentru detalii.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

E prea lunga discutia. Si difera atat de mult de la individ la individ...

1. munca la stat in Romania are beneficiile ei. daca nu lucrezi in sistemul medical ca medic, armata, politie in principiu banu merge, orele trec, fara ore suplimentare, fara prea mari batai de cap. Daca esti si pe un post luat prin concurs si mai bine ca nu te da nimeni afara de acolo. Dar trebuie sa inghiti multe, multe pile, multe provovari pe nedrept care se intampla pe langa tine, multe incompetente etc etc.

2. munca la privat in Romania aduce in general munca multa, dar daca esti calificat si serios aduce si bani si beneficii. Multe companii mari ofera pensii facultative daca tot vorbeam de pensie. Promovarile se fac mai mereu pe bune, dar trebui sa muncesti.

3. munca la privat in afara iti va aduc clar cel mai mare beneficiu la pensie, pentru ca veo cotiza serios si asta se va vedea, mai ales daca vb de tari cu economie solida. bininteles ca si acolo in functie de pozitie vei avea beneficii si probleme. In multe tari programul e mai strict ca in Ro, se fac mai putine ore suplimentare dar se pune mai mult accent pe eficienta. Insa probabil in tari precum Germania sau Austria vei aveam limba o mare bariera...

cam asta e parerea mea, daca e sa aleg... pai joburi bine calificate la privat in Ro, joburi mai putin calificate la privat in afara

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Vorbind inclusiv la momentul pensionării.
Aici, ca să putem vorbi despre acest moment, unde te pensionezi, în RO sau afară? De aici pornește o discuție întreagă care nu încape aici. Fără acest moment, să discutăm despre avantaje.
5 milioane de români au ales varianta afară. Din ei se întorc foarte puțini. Astfel se pare, datorită experienței lor, că este mai avantajos afară.

| GabiDumitrescu a răspuns:

3. Munca in Romania la privat, CU CAP si chef de munca. Sau, desigur, un vierme incompetent la stat care pupa unde trebuie si o sa rupi stilul la pensionare.

| Wr3nch a răspuns:

Greu de zis ca depinde mult de ce si cat lucrezi. Sa fii functionar public la noi e boierie, ca iei peste 4000 si stai la birou, dai niste stampile etc. Sa iti rupi spatele in constructii in Spania si Italia so platii mai bine, dar e munca fizica grea, chit ca sunt sanse sa faci banuti mai frumosi. De aici is 1000 de variante: poti incepe de jos la stat si sa urci, idem in o firma straina din afara si chiar si aici.

| Brizbriz a răspuns:

La stat, parlamentar, inclusiv pensia... specialahee hee