| numesiprenume0 a întrebat:

Am lucrat in Germania pentru mai putin de 3 luni. Am venit in Romania unde am refacut certificatul de handicap si am primit termen permanent. Ma pot intoarce in Germania si pot beneficia de prestatii sociale daca am adresa acolo, dar nu mai am loc de munca? Daca da, trebuie sa renunt la cele din Romania? Ofer funda pentru detalii

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In Romania poti lucra doar cu gradul 3 (de pensionare de boala) sai doar maxim 4 ore pe zi.
Daca se afla ca ai lucrat mai mult, atunci va trebui sa platesti inapoi TOT ce ai primit ca pensionar de oala + penalizarile de intarziere calculate de la primirea fiecarei sume!
In alte tari poti primi ajutoare doar daca ai stabilire in tara respectiva, ai lucrat legal o perioada, dupa care medicii lor constata handicapul tau si te pensioneaza de boala.
(valabil si in Germania).

| Simpatic a răspuns:

O noua metoda de a face bani fara munca este?
Dar nu am nimic cu dv. atata timp cat si parlamentarii nostri, preotii si magistratii traiesc din indemnizatii deci toti sunt un fel de persoane cu handicap la modul general, eram ironic pentru cine nu stie asa ceva.

Revenind la ceea ce ati intrebat, s-ar putea ca legislatia din Germania sa fie diferita de a noastra, motiv pentru care trebuie sa luati legatura cu cei de acolo!

Mie un lucru nu imi place dv. vreti sa jucati la doua capete, adica sa primiti si in Ro indemnizatie cat si in Germania, este oare corect sa procedati asa?
Eu zic ca nu, fata de cetatenii contribuabili, astia care nu primim locuri de parcare gratuite, nici indemnizatie, nici gratuitatile dv. noi astiac are platim taxe si impozite si va anunt ca nu sunt deloc mici darile la stat, in judetele mari din tara!

Insa va doresc succes in demersul dv.

| pufulescu0o a răspuns:

Certificatul acela nu este valabil in Germania, pentru prestatii sociale. Iti trebuie un certificat de la medicii din Germania.

| BuxyAmstaff a răspuns:

Salut! Din păcate, certificatul de handicap nu îl iau în considerare nemții. Ei vor rapoartele medicale de la medicii nemți.