| numesiprenume0 a întrebat:

Cum este programul unei săptămâni de munca atunci când lucrezi in 2 ture cate 12 ore? Mă interesează cum este pauza dintre zilele de muncă și cum se trece de la o tura la alta?
Credeți că este mai avantajos decat un program de 8 ore/zi?
Ofer funda pentru cât mai multe detalii.

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

NU! Nu e mai avantajos 8 ore! Detalii? Pai nu am detalii, asta trebuie sa vezi singur! Dar iti spun din start ca 12 ore apoi 1 zi liber este de 1milon de ori mai bine!
Multi muncesc zi de zi cate 12 ore, si eu am muncit asa, ba chiar si 14 iar daca a doua zi as fi avut liber as fi fost cel mai fericit, dar nu, ca a doua zi o luam de la capat laughing Deci inca o data iti spun alege 12! Bafta!

2 răspunsuri:
| SingleForOne a răspuns:

E mai avantajos din motiv că poți face altceva în ziua libera, si eventual ai mai multe zile libere. Eu, de exemplu, vand servicii si produse in timpul libera, adica abia dupa orele 14, 15 sau 16. Deci, mi-ar fi avantajos acea zi libera.
Dezavantajul ar fi că va trebui sa fii activ continuu, altfel te plictisesti rau sau vei deveni ineficient la un moment dat sau posibil sa nu rezisti energetic fizic si/sau mental.
Alte criterii de urmărit sunt: munca in sine, colectivul, cultura de lucru, salariul, transportul dus-intors (timpul si cat costa), etc.

| Tomso a răspuns:

Depinde de domeniu. Daca ai un job solicitant, a doua zi când ești liber, nu mai ești om și nu îți revii nici în a treia când intri in tura.