| Perversul69 a întrebat:

Pe viitor vreau sa fac studiile universitare in Romania, dar dupa asta, vreau sa plec in America. Si întrebarea e : Diploma obtinută aici, e valabilă și in SUA?

4 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Depinde de domeniu, dar diferente dai oricum.

| Nilsson a răspuns:

Din cate stiu sunt niste proceduri de echivalare a studiilor, dar procedura e cam greoaie. Ai putea insa sa continui cu o specializare de master, am avut un coleg care a facut un semestru la o Universitate din Kansas.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine, este sa intrebi la facultatea pe care vrei sa o urmezi. In mod logic ar fi o echivalare, pentru ca niciodata studiile de peste ocean nu se compara cu studiile din Romania.

| Bogdan2304 a răspuns:

Logic