| anonim_4396 a întrebat:

Salut, vreau sa plec in America, si vreau sa intreb pe cine are experienta. Vreau sa plec cu studiile acolo, imi puteti descrie scurt acest pas?

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

Banuiesc ca te referi la Statele Unite. In primul rand, trebuie sa iti iei testul TEOFL. Acum, functie de facultati punctajul minim necesar va varia (In general e plasat undeva intre 80-90/120). Apoi conteaza CV-ul tau precum si resume-ul. Mai apoi conteaza bacul si media de liceu ( intr-un procent insa micut). Tu vei aplica la facultatea pe care o vrei si acolo vei vedea ca exista mai multe etape de sortare a candidatilor. Daca ai TOEFL-ul si bac-ul luat automat te califici pentru etapa urmatoare (triajul important). Acolo va conta CV-ul tau (daca alegi o facultate de rpestigiu trebuie sa ai un CV de minim 8-9 pagini cu destule realizari personale) precum si resume-ul. La sfarsit va trebui sa scrii a letter of intention. Si apoi astepti...Succeshappy

1 răspuns:
| thegreatgatsby a răspuns:

Pai da.cam ce a zis si theace.
Trebuie sa dai mai multe teste nu numai ala de engleza.
Oh si iti trebuie multi bani.