| gaby1876 a întrebat:

Buna,TPU! Anul acesta am terminat 12 clase si am luat bacul insa vreau sa fac o postliceala asistent de farmacie insa costa foarte mult si ma angajez luna viitoare si voi munci pana la anul sa strang banutii pentru postliceala care aceasta este de 3 ani voi strange pentru 2 ani apoi ultimul an o sa mai vad. Intrebarea este pot sa ma inscriu cand vreau la postliceala?

Răspuns Câştigător
| Gabriell1992 a răspuns:

Te poti duce doar in perioada inscrierilor, ca la facultate, adica in luna iulie. Vor afisa data exacta pe site-ul scolii. Daca nu, poti suna foarte usor la secretariat si iti vor raspunde cu mare drag. Aceasta scoala o poti face la orice varsta. Fiecare Postliceala are un numar de locuri alocat intr-un an, de exemplu, pentru Asistenti de Farmacie sunt alocate 60 de locuri. In perioada iunie-iulie, se inscriu 40 de persoane, mai raman 20 de locuri libere. In faza a 2-a, se vor face iar inscrieri, adica in perioada august-septembrie, ca sa se ocupe locurile ramase (in cazul nostru, 20 de locuri).
Cursurile nu vor incepe de pe 1 octombrie, ca la fiecare facultate, ci pe 12 septembrie, ca la scoala generala/liceu.

1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista o perioada foarte stricta de inscriere, in luna septembrie. Te poti inscrie in orice an. Dar sa stii ca Universitatile de Medicina ofera locuri neplatite la aceasta specializare, la cer nu te costa nimic, ba chiar daca inveti bine, poti lua si bursa.