| Jackq1234 a întrebat:

Salut, sunt cetatean de origine (Rep.Moldova) dar cu cetatenie Romana și ocuiesc aici in Ro.
In Republica Moldova am terminat doar scoala de 9 clase si am invatat scoala auto de cat. A1, B, C1 dintre care am obtinut doar cat B. Și da, sa nu credeti ca umblu doar cu prietenii (pentru ca nu am aici) cum o fac majoritatea de varsta mea sau pe la petreceri. Sunt angajat oficial in domeniul constructiilor, acum muncesc ca sa imi iau o masina sa nu stau dupa ai mei. Și m-am hotarat ca acest domeniu nu e de mine. Am discutat cu o domnisoara mult mai mare ca mine si zicea ca de ce nu ma inscriu la o scoala, sa invat ceva o profesie, dar sa dau la fara frecventa. Ideea e ca nu stiu ce scoala sau unde, la ce sa dau ca sa ma primeasca cu actele si cu notele obtinute din MD. Am iesit cu media de 7 (puteam si mai mult dar am fost prost si nu prea am frecventat orele).
Deci baiat 22 ani cu permis de conducere cat B si certificat de 9 clase.
Cine stie ceva idei?

Mersi frumos

2 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

Speri ca observi ca ti se ignora intrebarea

ne-am cam plictisit sa demontam mitul ca iti trebuie sa faci mai multe facultati si mai multe masterate ca sa iei carnet de conducere

si sa repetam la nesfarsit ce RAHAT te retine sa pui mana pe telefon si sa intrebi la directia circulatie, sper ca nu imi spui ca ai numai 9 clase si d'aia nu stii sa cauti pe google un rahat de nr de telefon

| Yuoia a răspuns:

Inteleg ca vrei sa-ti continui studiile. Macar o scoala profesionala daca nu liceul.
Sunt multe scoli, depinde ce iti place. Cauti pe Google "scoala profesionala profil... " si scrii ce vrei sa faci.
Permisul de conducere te va ajuta la o eventuala angajare, nu ca sa urmezi scoala.