| potatu a întrebat:

Salut,sunt clasa a 8-a si inca nu sunt decisa.As vrea sa devin detectiv in strainate,(initial UK m-am gandit),academia am decis ca o fac aici dar nu stiu ce sa fac.Din cate am inteles, pentru a deveni un politist in Marea Britanie ai nevoie de bac la mate(Nivel 2 minim).Eu as vrea sa merg la stiinte sociale ca la mate nu sunt cel mai ok dar aveti niste sfaturi?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ca sa devii politist in UK trebuie sa fii cetatean englez al UK-ului, ori tu esti cetatean roman, deci fara drept de asa ceva.
Astea sunt posturi de guvern care nu se dau romanilor sau altor cetateni straini, ci doar cetatenilor englezi cu drepturi depline si cetatenie engleza.

Termina-ti scoala si intra la un liceu foarte bun ca sa poti dupa terminarea liceului sa faci o Academie de Politie in Romania si de acolo mai vezi tu, ce legi se mai schimba.
Intre timp, invata pe rupte limba engleza, ca este obligatorie si eliminatorie.

| sierra1 a răspuns:

N-ar fi mai fain ca detectiv in state decât in UK? Ai văzut și tu in filme cum e...

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Fă științe sociale, academia de poliție sau facultatea de drept, apoi poți face debutul la noi, sau într-o altă țară.
Să știi că poliția în general se limitează doar la legea statului în care funcționează, deci dacă schimbi țara, o iei aproape de la 0. Studiile din politie nu se echivalează nici măcar la nivel european.
Deci, poate ar fi o idee bună să te muți în UK din timpul studiilor, dacă vrei să lucrezi în sistemul lor.

| 120bulevard a răspuns:

Daca astea sunt cerintele trebuie sa te constrangi la ele pentru ca altceva nu ai ce sa faci, acum esti tanara si naiva si poate te vei gandii sa te reprofilezi, eu cand eram de varsta ta am vrut sa ma fac politist sau sociolog apoi in liceu m-am razgandit si m-am gandit sa ma fac programator, am fost pe un profil uman si am avut un dezavantaj in ceea ce priveste matematica academica, daca faci un profil real o sa ai foarte multe avantaje si mai putine limitari asa ca daca ai ocazia, fa un liceu tehnologic sau economic cu matematica M2 macar, lucreaza din greu sa iei macar note de trecere si vezi ce faci la bacalaureat, se va merita in final crede-ma si peste cativa ani o sa-mi multumesti, sa nu-ti fie frica de matematica pentru ca la liceu o vei intelege altfel.

| IreneeDiana a răspuns:

Mergi unde te atrage cel mai mult și îmbunătățește-te in toate punctele tale "slabe".
Sfătuiește-te și cu părinți!