| anonim_4396 a întrebat:

Salut si Hristos a inviat! La ce profil ar fi mai bine sa ma duc,mate-info sau stiinte sociale? Imi plac materii precum romana,istoria,matematica,franceza. La chimie nu prea ma descurc deloc,iar la fizica sunt putin mai bun decat la chimie laughing. De asemenea,nu prea stiu engleza. La Stiinte sociale ( la "cel mai bun" liceu din oras) nu prea se fac ore ca lumea... La mate info am inteles ca e singurul profil la care se face ceva. M-am gandit ca ma pot duce,dar nu stiu daca m-ar ajuta mai departe. Eu voiam sa dau la Academia de Politie sau sa devin programator ( esti platit mai bine,dar stai si mult timp in fata unui calculator). Chiar daca nu prea stiu engleza, chimie, pot invata cu timpul cate ceva. Niciodata nu e prea tarziu. Multumesc!

4 răspunsuri:
| presus a răspuns:

Parerea mea este sa mergi la mate-info. Se castiga bine si o sa se castige probabil si mai bine daca o sa devii de exemplu un informatician. Tehnologia este viitorul. Numai bine!

| chitaramea a răspuns:

Adevarat a inviat! Daca vrei sa mergi in domeniul it ai nevoie de mate.info garantat. Acest profil iti da posibilitatea de a.ti alege mai departe ce facultate vrei tu pe cand la sociale oportunitatile iti sunt limitate. Si la mate.info nu e greu daca nu te descurci la chimie asta este viata o sa ai timl sa inveti. Eu una cand am intrat la liceu eram bata la fizica nu stiam absolut nimic si am avut o profa foarte de treaba care ne, a luat de la zero si acum sunt printre cei mai buni. Profesorii sunt foarte inportanti. La varsta asta nu esti sigur de ceea ce vei face in viata in timpul liceului te vei lamurii asa ca de ce sa iti tai singur creaga de sub picioare si sa te duci la sociale cand te poti duce la mate.info unde faci de toate si poti merge la sfarsit unde vrei. Eu am tot palavragit la capitolul asta si pe la alte intrebari asanca daca vrei mai multe detalii mai uite.te pe la raspunsurile mele. BAFTA!

| CuvinteDeVară a răspuns:

La stiinte in general inveti in mod echilibrat din toate.
Anul asta termin la acest profil, inca nu stiu unde dau mai depate, insa nu regret ca am ales acest profil!
Succes!

| Cristina_Petruța_1999 a răspuns:

Mai bine este sa dai pe profil stiinte sociale. La mate info trebuie sa stii foarte bine matematica si este foarte greu. La stiinte sociale faci istorie geografie romana... Iar in primi 2 ani cred ca faci si matematica(depinde de liceu)
Cel mai bun liceu pe care il stiu este in Pitesti Arges,, colegiul national Al. Odobescu" nu este foarte diferit de un liceu.
Sper ca te.am ajutat!☺Funda?