| Dalia133 a întrebat:

Sunt elev în clasa a XII-a și aș vrea să dau la academie de politie. Dar nu știu din ce manuale trebuie sa învăț la istorie. Mă poate ajuta cineva cu numele la cele 7 manuale de istorie? Aș fi foarte recunoscătoare. Mulțumesc.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Gasesti, orientativ, manualele acceptate in Admiterea 2019, pe site-ul oficial al Academiei de Politie, inclusiv capitolele ce trebuie invatate.
Cam asa va fi admiterea si anul viitor, o s-o vezi prin ianuarie-februarie 2020, tot pe site-ul oficial.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numele celor* 7 manuale
As* fi foarte recunoscatoare
- Stii ca ai admitere si din gramatica, nu?

Manualele le gasesti pe net, sunt manuale scolare, nu au un nume aparte ci doar in genul "manual de istorie clasa a XII-a".
Eu iti recomand cartea de sinteze de istorie a Paulei Darau, iesi mai ieftin si te ajuta mai mult.

Vezi ca lasi de dorit la capitolul gramatica, fa ceva in privinta asta. In acest sens iti recomand cartea lui G.G. Neamtu, "Teoria si practica analizei gramaticale" si cartea lui Alexandru Petricica, "Gramatica pentru examene".