| darksteel a întrebat:

Sunt elev in clasa a XII-a si vreau sa dau la academia de politie din bucuresti. Vreau sa ma ajutati si pe mine cu niste informatii despre modul in care trebuie sa invat istoria, sau ce culegeri trebuie sa folosesc (momentan mi-am luat cartea de Istorie Editura Corint de Zoe Petre), pentru ca sincer nu pot invata cuvant cu cuvant ca in carte. As avea nevoie de niste sinteze ceva sau sa stiu ce e mai important. Nu prea as vrea sa fac meditatie! Multumesc anticipat! Cat mai multe detalii va rog.

Răspuns Câştigător
| Banannie a răspuns:

Buna! Eu mai am cateva zile si incep primul an de facultate. In clasa a 12-a am pierdut un an facand meditatii la istorie, romana si engleza si mergand aproape zi de zi la stadion pentru a ma mentine in forma( asta a fost partea pozitiva). Eu am renuntat cu 5 zile inainte, adica pe 12 iulie m-am hotarat sa nu mai dau si pe 17 iulie trebuia sa ma prezint la Bucuresti. Sa-ti spun de ce: singurul motiv pentru care optasem pentru Academie era acel amarat de loc de munca pe care ei ti-l asigura in mod garantat si dupa ce am pierdut un an degeaba, timp in care nu am avut deloc timp sa invat pentru bac pentru ca se stransesera destule materii( am dat bac-ul la mate si la chimie organica), asa sa revin la idee ca m-am cam pierdut in explicatiihee hee mi-am dat seama ca nu merita sa fac asa ceva pentru ca nu cred ca mi se potriveste, nu cred ca asta e ceea ce imi doresc si nu cred ca as fi fericita facand lucrul asta. Mai mult decat atat de ce sa ma duc acolo unde ei iti asigura postul garantat, unde nu e niciun fel de concurenta, tot ce trebuie sa faci e sa stai 3 ani acolo si apoi pac ai loc de munca; pai chiar asa suntem? nu putem mai mult? nu putem sa demonstram ca suntem cineva si ca suntem in stare sa ne angajam si singuri? de fapt satisfactia va fi inmiita atunci cand imi voi castiga singura postul pe care-l voi ocupa. Singurul lucru bun in tot anul pierdut a fost ca am facut muschi pe picioare, ca am pus limba engleza la punct si ca stiu toate datele importante din istoria romanilor( rusine sa-mi fie ca inainte imi erau cam vagi). Dar daca tu simti ca asta e ceea ce ti se potriveste si ca asta vrei sa urmezi Go on! vei fii un fericit, daca inca mai ai dubii mai stai si reflecteaza pentru ca e oribil sa muncesti un an de zile fara sa gandesti bine bine bine inainte sad.
Bafta!

PS: am o mapa pe care mi-am facut-o de-a lungul clasei a12-a cu ce era mai important la istorie.( acea sinteza de care vorbeai, am facut-o dupa toate cele 7 manuale)

| TooStroNgg a răspuns (pentru Banannie):

Ceau, m-ai putea ajuta cu aceea sinteza pe care ti-ai facut-o la istorie, as avea mare nevoie, in momentul de fata nu am nici o sursa, ti-as fi recunoscator!

| Andreea9923 a răspuns (pentru Banannie):

Vreau și eu, te rog, sinteza! Onx Şelaru Andreea Oana am Facebook ul. Te rog, chiar mi ar fi de folos

| Ianache_Leo_1995 a răspuns (pentru Banannie):

As dori si eu acea sinteza

| Theboywithadream a răspuns (pentru Banannie):

Îmi poți da te rog și mie sinteza la istorie?

8 răspunsuri:
| Banannie a răspuns:

Hei! ma bucur ca ti-a placut ce ti-am spus, dar voiam sa stiu ce ai decis? big grin

| cryssu2008 a răspuns:

Chiar vrei sa iti nenorocesti tineretea cu o astfel de scoala? Ca sa ce? Sa o termini si poate vei prinde un loc pe undeva si dupa 2 ani sa fii dat afara? Imi cer scuze ca am fost asa direct, dar din punctul meu de vedere nu mai este de viitor sa faci asa ceva... si oricum daca nu ai bani sa dai spaga cam greu sa intrii ( am prieteni care au incercat si 3 ani la rand fara spaga, si degeaba) Mai bine mai gandeste-te, poate iti place si altcevawinking

| AdinaELA a răspuns:

Buna! Daca vrei un punctaj cat mai mare la istorie, iti recomand sa inveti cuvant cu cuvant. Poti intalni in grile si cele mai mici detalii.Iti spun din proprie experienta.Eu am dat la Arhivistica, tot in cadrul Academiei si sunt subiecte asemanatoare, poate chiar identice.Degeaba ai luat un manual. Daca te uiti pe metodologia concursului, o sa descoperi o multime de alte manuale.Cel pe care l-ai luat tu este pentru 1, maxim 2 capitole.http://www.academiadepolitie.ro/......matici.pdf
Daca nu poti sau nu vrei sa inveti istoria foarte bine, axeaza-te pe celelalte doua materii.Ar trebui sa scoti macar 29 de grile la fiecare dintre cele doua(romana si engleza/franceza), iar la istorie poate nimeresti cateva daca citesti putin.Bafta!

| xanadu a răspuns:

Dacă vrei să înveți singur și îți place să butonezi telefonul, încearcă niște aplicații cum ar fi:

- Admitere10 - pentru modele de teste la admitere http://www.edu10.ro/admitere10.html

- Istorie10 - materia necesară pentru examenul de istorie http://www.edu10.ro/istorie10.html

- Română10 Gramatică - pentru materia necesară la gramatică http://www.edu10.ro/romana10.html

Succes!