| Bilii a întrebat:

Salut. Sunt pe profil mate info clasa X si vreau sa ma angajez in IT. As fi interesat de Programator,dar nu stiu cu ce se ocupa programatorul,adica eu in clasa x la info deocamdata fac probleme cu matrice, tablouri bidimensionale, bipatratice,. Cred ca la job nu se fac probleme. Imi puteti da un exemplu ce trebuie sa faci ca programator?

8 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

Ca programator trebuie să fii capabil să scrii în limbaj de cod aplicații. De exemplu, ți se poate cere să compui un catalog electronic care să conțină toți elevii unei clase, să conțină notele la toate materiile precum și un buton care să calculeze automat mediile. În cazul acesta ai nevoie să te folosești de vectori multidimensionali care să poată fi accesați și modificați doar printr-un index, index 1, gigel, (materii, note). Bineînțeles, lucrurile sunt mult mai complicate de atât, trebuie să știi să folosești funcțiile, clasele de obiecte, etc, dar asta depinde în mare măsură de limbajul de programare pe care îl vei folosi. Oricum, aceste probleme o să te ajute să-ți formezi gândirea logică, pentru că, orice limbaj de programare are o logică în spatele sintaxei folosită și dacă reușești să gândești în acel mod atunci ți se va părea floare la ureche.

| sierra1 a răspuns:

" vreau sa ma angajez in IT...dar nu stiu cu ce se ocupa programatorul"

sfat: mai stai vreo 2 ani până te dumirești și apoi bați la porțile angajatorilor

| Brizbriz a răspuns:

Un programator se ocupa cu programarea
ce fel de programare?

pai sunt o tona de tipuri, de la munca de chinez, ca, coafezi niste functii sa functioneze cum trebuie si practic stai sa vezi ce nu merge si tot corectezi pana merge bine (oameni ultima BATA la orice tine de programare sau IT si au invatat cu chiu si vai javra si apoi si-au gasit job de 12 lei, dar decent platit si intr-un birou, nu pe coclauri, sau in hala inghetata la dat la pila, sau carat saci cu ciment sau alte "greutati")
pana la munca de nivel super inalt in care faci si optimizezi algoritmi avansati de gen compresie, encriptare, insa si mai greu engine de jocuri, care sa fie optimizat sa nu necesite un calculator cu resurse ENORME ca sa mearga la calitate ridicata (salariu ajunge la 30 de mii de euro pe luna, si te pupa si in noada partii dorsale de fecirire ca te au)
si la nivel foarte jos dar de asemenea foarte greu, de facut drivere, unde trebuie sa stii assembler si alte balarii (intreruperi, semnale, semafoare, etc.)

insa, in general, ca programator, cel mai "larg" se cauta (din cate stiu eu) programare web, de gen php (care e cel mai folosit)

| andreidmbm a răspuns:

Salut,

Te pot ajuta cu informatii legate de programare, da-mi un PM si discutam mai multe.

| Bilii explică (pentru andreidmbm):

Statusul de membru junior nu poate da mesaje la tine

| Bilii explică (pentru Brizbriz):

Ok dar nu am habar ce sunt intreruperi semnale semafoare etc laughing

| Brizbriz a răspuns (pentru Bilii):

Da, deh, cum spuneam, la nivel inalt trebuie sa te duca mintea la algoritmi, la nivel scazut trebuie sa ai o tona de cunostinte despre chestii care nu se folosesc aproape absolut deloc, la nimic altceva

programarea e chestie pura de talent, fara, e doar un chin nenorocit, eu stiu bine bash scripting, iar peste un anumit nivel de complexitate NU MA BAG, pentru ca ma inebuneste (am incercat programare php, si nu am destul talent)

| andreidmbm a răspuns (pentru Bilii):

Acum ma poti contacta, am modificat setarea.