| pitbullbulterier a întrebat:

Sall TPU, am trecut clasa a 8 a si vreau sa ma decid la ce liceu si ce profil sa dau.

Mie imi place foarte mult sa fac imformatica ( sa ajung programator it sau orice legat de calculatoare) si din cate am inteles cel mai bine ar fi sa dau la mate-info, dar nu prea ma pricep la mate adica ceva de media 7-8.

Ce poti sa devii la mate-info, tot in domeniul informatica adica programator it, programator web?

La ce trebuie sa dau examene la bac la profilul mate-info?

Ce profiluri imi mai recomandati?

6 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

De la mate-info devi profesor chesti din astea...

| voineapaula a răspuns:

Pai daca stii matematica si informatic fate expert contabil.

| Miha3 a răspuns:

Eu am fost la mate-info, intensiv info. faceam 4-5 ore de mate pe saptamana. ideea e ca dai bac la romana, mate M1(adica cel mai inalt nivel) si bio/chimie/info/fizica. parerea mea este sa incerci. daca ai un prof de mate bun nu o sa ai probleme.

| pitbullbulterier explică:

Pai treaba e ca eu nu prea ma pricep bine la mate

| pitbullbulterier explică:

Miha daca ai fost la mate info mai putea ajuta cu ce programe sa incep sa programez?
Imi poti da id tau de mess sa vb mai multe?

| andreix2c a răspuns:

Este cam imposibil sa devii programator daca nu iti place matematica sau daca nu te descurci la aceasta, pentru ca multe fundamente ale programarii se afla in matematica ( si fizica ). Cel mai bun profil este logic mate-info, altfel nu ai nici o sansa sa devii programator ( ps: asta imi doresc si eu, dar eu mai si muncesc pentru a-mi indeplini acest vis ). Dupa ce termini un liceu mate-info vei merge la o facultate potrivita domeniului, gen Facultatea de Informatica, sau de Calculatoare. La ambele vei invata si matematica, ca o continuare a celei de clasa a 12-a ce se pliaza pe domeniul ales. Deci clar iti recomand mate-info.
Apuca-te de acum sa inveti putina programare, ca iti va prinde bine. Nu se programeaza cu programe, caci altfel ar fi prea usor, si oricine si-ar face un program din 3 click-uri. Programezi folosindu-te de limbaje de programare, gen C++, Java, etc. Ia-ti o carte despre C++, pe asta e cel mai bine sa-l inveti la inceput, studiaz-o, downloadeaza-ti un compilator in care vei scrie codul sursa si vei incepe sa faci programe mici. Tot in domeniul informatica poti sa te faci grafician, modelator 3d, animator, etc.