| Xander112 a întrebat:

Salut! Sunt student in anul 3 la Automatizari si Calculatoare la USV Suceava si as avea nevoie de un sfat sau o parere. Ma pricep si imi place foarte mult domeniul electric. Am facut acum 2 ani, singur, o instalatie completa la o casa noua (bineinteles verificata ulterior de cineva autorizat). In Suceava nu prea sunt firme care sa angajeze in domeniul acesta de automatizari. In prezent lucrez in domeniul auto pe software developing, dar castig putin mai mult decat un manipulant marfa... desi am evoluat extrem de mult si sunt printre cei mai buni. Recent au fost dati afara peste 20 colegi din simplul motiv ca nu mai sunt proiecte laughing
Ma gandesc acum serios daca sa incerc sa obtin aprobare ANRE si sa lucrez ca electrician. Singura problema ar fi ca e prea simplu pentru mine. Cum as putea valorifica ce am facut la facultate?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Obtii autorizarea ANRE (grad I si II, pe care le poti si definitiva) si te ocupi prin propria ta firma de facut instalatii (atat electrice mono- si trifazice, cat si de mica tensiune: alarmari, automatizari, interfoane, etc.).
Cererea este mare, mai ales la cladirile noi, dar nu numai.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai te muti din Suceava în primul rând, intr-un oraș unde îți poți valorifică cunoștințele

| Mosotti a răspuns:

Pai castigi putin mai mult ca un manipulator de marfa dar lucrezi mult mai lejer, deci castigul e mai mare, nu cari cu carca marfa.

Ai putea valorifica ce ai invatat in afara poate.

Dar e bine si ca electrician, se castiga f bine, de ex sa schimbi instalatia electrica la un ap dureaza cam 3 zile si iei cam 3000 de lei.