| Polinco a întrebat:

Te poti inscrie in Armata Romana ca si in Legiune Straina? In Legiune straina nu ai nevoie de diplome sau studii superioare, dar trebuie sa stai 5 ani(asa am citit pe net), poti sa intri in Armata Romana tot asa ca si in legiune?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Daca ai 10 clase poti merge ca SGP si apoi, daca esti bun, te poti inscrie in politia militara sau fortele speciale.

| Polinco explică (pentru Salontanul):

Pentru a face asta nu ai nevoie de diplome de bacalaureat sau sudii superioare cum ar fi facultate etc?

| Salontanul a răspuns (pentru Polinco):

Doar la scolile si academiile militare ai nevoie de bacalaureat. SGP = soldati-gradati profesionisti sunt militari angajati pe baza de contract si nu-ti trebuie decat 10 clase. Ulterior (daca vrei sa inaintezi in grad) poti face restul de liceu si apoi o scoala militara sau o academie. Asa (ca SGP) ai urmatoarele grade la dispozitie: soldat, fruntas, caporal clasa a III-a, clasa a II-a si clasa intai. De la sergent si maistru militar in sus sunt subofiteri iar de la sublocotenet sunt ofiteri. La subofiteri trebuie scoala militara si la ofiteri academia.

| baru a răspuns:

Este complicat! Cauta alta meserie.

| Polinco explică (pentru baru):

Mie imi place enorm!

| MrSnow a răspuns:

Trebuie să nu ai familie sau viață socială