| axelalex5 a întrebat:

Știe cineva cum poți ajunge pilot de linie? Tot ce este nevoie pentru a ajunge la aceasta profesie. Am 16 ani acum și ma atrage mult aceasta meserie. Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Porcusorul a răspuns:

Trebuie sa fii absolventul unei academii de aviatie si sa treci cu brio mai multe cursuri etapizate in cadrul acelei academii. De exemplu, trebuie sa fii absolventul unui curs de pilotare a avioanelor private sau a unui curs teoretic de aviatie comerciala pentru a putea fi acceptat la cursul pentru pilotarea avioanelor de linie. Vei avea nevoie de multe ore de zbor in simulator si in avioane de antrenament. Toate acestea te vor costa undeva intre 20 si 60 mii de euro, depinzand de capacitatea ta de a deprinde tehnicile aviatiei, dar si de preturile academiei unde vei fi admis. Apoi pentru a fi angajat la o companie aeriana pe post de copilot trebuie sa stii la perfectie cel putin doua limbi straine de circulatie internationala, comportament exemplar, siguranta in luarea deciziilor si capacitate de munca prelungita. Nu vei avea weekend-uri sau sarbatori legale, asa ca trebuie sa intelegi ca a fi pilot de linie inseamna a te dedica total acelei meserii, chiar daca inseamna sa pui familia in planul secund.