| Laurik1299 a întrebat:

Am 15 ani si ma pasioneaza calculatoarele.Ce vreau sa zic este ca imi place sa imi petrec mult timp in fata calculatorului ( ies si afara sa nu se inteleaga gresit ) si ma gandeam sa ma duc pe latura asta de IT.Totimpu' m-am gandit cat de tare ar fi sa lucrezi la companiile astea mari Rockstars, EA Games, Activision, UBISOFT si as vrea si eu sa invat dar nu stiu cum sa incep. absolut nimic, sunt 0 in acest domeniu. Faza este ca am intrat la liceu si din pacate nu am intrat la mate-info si lumea spunea ca nu am sanse sa ma duc pe IT daca nu sunt la mate-info dar nu cred ca e asa ..nu mi se pare un liceu asa important ca pana la urma tot ce e diferit e ca faci mai intensiv, nu? Multumesc anticipat si daca m-ati putea ajuta in detaliu as fi recunoscator sa ma adaugati pe SKYPE : laurentiu1299. Pace!

3 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Poti sa incerci sa te muti la specializarea matematica-informatica. Ai mai multe sanse de la aceasta specializare.

| iulianr a răspuns:

Intr-un fel lumea zice bine. E adevarat ca poti sa ajungi bun in domeniu si daca lucrezi mult acasa, dar daca mergi la mate-info ai un avantaj. Asa inveti mai usor bazele informaticii si poate la facultate iti va parea mai usor. In primii ani nu e mare diferenta intre profilele de profil real, dar din clasa a 11-a, la mate-info faci mai multe ore de informatica, matematica, etc. fata de alte profile. Si se fac la alt nivel.
Oricum, daca vrei sa lucrezi pentru companii de jocuri poti sa incerci sa lucrezi si in programe de editare 3D, ca Blender si dupa sa urmezi o facultate tot in domeniul acesta...sau poti sa incerci sa inveti PHP, C++, Javascript, etc...si sa devii programator. Oricare ar fi alegerea ta, e mult de munca si cred ca aceste companii angajeaza doar pe cei mai buni.

| Dodgge a răspuns:

Daca stai doar pe facebook si pe jocuri atunci nu te pasioneaza calculatoarele, asta este impresia ta.Nu te-a tinut nimeni pana acum sa intri pe niste tutoriale sa vezi ce poti face in Photoshop sau Corel,sau poate Autocad, ori putina programare, C++, java, etc.Asta se numeste pasiune.