| Robitzuu20 a întrebat:

am 15 ani și sunt clasa a 8-a iar in lege scrie că ai voie sa te angajezi de la vârsta de 15 ani cu acordul părinților si singurul loc la care ma pot angaja ar fi Kfc/mc donald's, dar nu scrie nicaieri daca trebuie obligatoriu sa termini 8 clase ca sa te poți angaja la ei, oare ma pot angaja la mc donald's sau kfc fara sa termin 8 clase? Dau funda

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este adevarat ca te poti angaja de la 15 ani cu acordul parintilor dar trebuie ca aceasta sa nu pericliteze pregatirea profesionala, pentru tine aceasta insemnand pregatirea scolara.
Conform Codului muncii, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"Art.13.(1)Persoana fizicã dobândeşte capacitate de muncã la împlinirea vârstei de 16 ani.
(2) Persoana fizicã poate încheia un contract de muncã în calitate de salariat şi la împlinirea vârstei de 15 ani, cu acordul pãrinţilor sau al reprezentanţilor legali, pentru activitãţi potrivite cu dezvoltarea fizicã, aptitudinile şi cunoştinţele sale, dacã astfel nu îi sunt periclitate sãnãtatea, dezvoltarea şi pregãtirea profesionalã."
De asemenea parintii pot fi amendati, daca tu nu urmezi cursurile scolii, pana la terminarea a 10 clase.
In plus nu te vor primi fara a avea macar 10 clase, poate doar in vacanta de vara.

| Robitzuu20 explică (pentru Ioandelasal):

Deci tu zici ca nu ma pot angaja fara 8 clase? macar in vară dacă aș putea, ca o fosta colega de a mea are la fel 15 ani tot in clasa a 8-a si e angajată la kfc, si nu știu...

| Robitzuu20 explică (pentru Ioandelasal):

Eu am timp ai de școală ca munca dureaza 4 ore pentru varsta mea

| Ioandelasal a răspuns (pentru Robitzuu20):

Pesemne ca nu mi-ai citit atent intreg raspunsul, chiar in ultima propozitie spuneam ca ai putea fi angajat in vacanta de vara.

4 răspunsuri:
| NelsonM a răspuns:

Mai bine invata...