| Ionel221 a întrebat:

Am intrat la Tehnologia informatiei si a calculatoarelor, ce as putea sa studiez mai mult, sau cu ce as putea sa ma pregatesc inainte de facultate?
Pot sa devin web designer?
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| neutrino a răspuns:

Nu, pentru ca nu esti in postura de a alege, ci vei fi repartizat acolo unde raman locuri. La unele facultati examenul de admitere se da direct pe specializari. Bafta multa!

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu poti deveni web designer, pentru asta trebuia sa dai la o facultate de design/arte.

De la AC poti deveni eventual programator web

| Ionel221 explică (pentru suntserios):

Vai. si acum ce fac?
La programare nu stiu nimic... si probabil va fi foarte greu.
As putea sa fac niste cursuri pentru web designer, dar nu va fi la fel de bine ca si cum as fi terminat o facultate nu?

| suntserios a răspuns (pentru Ionel221):

Faci o confuzie extrem de mare intre design si programare.

Web designul presupune o facultate de arte si eventual o sectie de design.

Tehnologia Informatiei si Calculatoare presupune programare la greu, matematica, fizica si electronica, nicidecum web design.

| Ionel221 explică (pentru suntserios):

Tu chiar esti serios. laughing
Stiam ca nu e o decizie buna facultatea asta, dar uite cum gandesc in viitor, vreau sa fac niste cursuri de specializare intr'un domeniu si eventual sa lucrez 1 an, apoi sa intru la facultatea de informatica, unde stiu ca pot sa fac ce vreau.
Parere?

| suntserios a răspuns (pentru Ionel221):

Stai ca nu pricep? Lasi o facultate de informatica pentru alta? Care e faza?

| Ionel221 explică (pentru suntserios):

Nu intelegi. eu vreau sa fac web design, si la tic nu pot sa fac, pentru ca se preda programare c++ si altele.
Tocmai ce mi'ai spus ca sunt 2 facultati diferite.

| suntserios a răspuns (pentru Ionel221):

Si la facultatea de informatica ce crezi ca se preda daca nu tot programare?

| Ionel221 explică (pentru suntserios):

Prietene. eu vreau sa fac strict html si java pentru design web.
TU mi'ai spus adineaori ca nu se face design web la profilul meu.
Eu stiu o facultate de informatica unde se preda doar domeniul asta! AI CAPITO?

| suntserios a răspuns (pentru Ionel221):

Deci sa facem putin ordine ca tu faci niste confuzii foarte mari si grave si detii niste informatii aproximative si incomplete.

Deci in primul rand tu nu faci diferenta intre web design si web development.

Sunt doua lucruri diferite si sunt facute de oameni diferiti (daca se vrea performanta si lucruri bine facute).

Web designerul e acel care creaza interfata grafic (atentie o creaza, nu o implementeaza). Un designer web lucreaza in Photoshop, Ilustrator si alte programe de prelucrare grafica.

Web developerul este cel care, avand informatiile de la web designer (marimi, pozitionari samd) implementeaza interfata folosind HTML, CSS si PHP sau Js daca se vrea si functionalitate dinamica.

E aceeasi analogie ca intre un designer de interioare, care iti proiecteaza cum va arata sufrageria ta, dat tot tamplarul si zugravul o fac efectiv.

Pentru a fi designer ai nevoie de partea artistica, de aia ziceam ca facultatea de arte e cea mai potrivita.

Pentru a fi web developer ai nevoie de fii programator, doar ca esti in final orientat pe programare web. In cazul asta urmezi o facultate de profil IT gen Informatica sau TIC. Indiferent de facultate sa ajungi web developer lucru care implica programare (ca e java, c#, php, C++ principiile sunt aceleasi si tot prgramator esti in final) si matematica.

Si in final, nu exista nicio facultate de informatica care face doar HTML si java.

Programare web e in general un curs trecator in facultatile de specialitate IT, unde se invata principii de baza de programare si fiecare se axeaza si se dezvolta pe ceea ce vrea.

Pricepi acum

| Ionel221 explică (pentru suntserios):

Tot ceea ce vreau e sa pot sa fac website'uri si sa le modific cum vreau la facultatea la care am intrat, daca se poate.
La Tehnologia Informatiei si Calculatoare se face programare, dar voiam sa stiu daca pot alege ce limbaje de programare sa fac.

| suntserios a răspuns (pentru Ionel221):

La facultatile de IT nu se invata nici cum sa faci site uri si nici nu te invata un limbaj anume.

La facultatile de IT se invata niste principii de programare pe care tu, ca si programator le vei pune in practica cu o unealta anume si acea unealta este limbajul de programare. Care dintre unelte ti se potriveste tie cel mai bine e alta discutie.

| neutrino a răspuns:

Felicitari daca ai intrat la stat, pe un loc de la buget! In acest caz, odihneste-te, profita de aceasta vacanta. Facultatea este foarte frumoasa, dar foarte grea si trebuie sa fii odihnit din toate punctele de vedere!

| Ionel221 explică (pentru neutrino):

Dar daca am intrat la cu plata? E mai dificil?

| neutrino a răspuns (pentru Ionel221):

La aceasta facultate, inca din primul an foarte multi studenti nu mai ajung in anul 2. Daca ai intrat la cu plata, dar la stat, asta inseamna ca inca nu esti suficient de bine pregatit iar efortul tau trebuie sa fie mult mai mare. Daca ai intrat la o facultate privata, asta nu inseamna ca ai intrat, ci ca te-ai inscris in schimbul unei sume de bani, care se numeste taxa: in acest ultim caz, nu-i niciun motiv de mandrie.

| Ionel221 explică (pentru neutrino):

Vreau sa mentionez ca, am terminat liceul tehnic, deci nu am avut prea multe tangente cu informatica SI am intrat la cu plata la stat, desigur. O sa incerc sa depun cat mai mult efort pentru a'mi vedea rezultatele.
Inca ceva, din anul 2 iti vei alege, cum ar veni, specializarea nu?

| Ionel221 explică (pentru neutrino):

Am inteles. deci e multa bataie pe posturi, in acest caz, trebuie sa ma straduiesc.
Multumesc de raspunsuri.

| neutrino a răspuns (pentru Ionel221):

Nu, pentru ca nu esti in postura de a alege, ci vei fi repartizat acolo unde raman locuri. La unele facultati examenul de admitere se da direct pe specializari. Bafta multa!