| Marian2314 a întrebat:

Salut tpu.Am nevoie de niste informatii despre armata.Am 10 clase si permis de cat b si vreau sa ma angajez ca soldat si vreau sa stiu ce faci mai exact ca soldat? Care este salariul si cam ce trebuie sa fac sa ma angajez? PS:Am doar 19 ani

6 răspunsuri:
| gogu220 a răspuns:

Cam greu în cadrul armatei doar cu 10 clase, încearcă să faci un liceu militar.

| romeo78 a răspuns:

Mergeți la centrul militar județean și cereți ajutorul pentru această problemă ridicată aici. Se poate face angajare și cu 10 clase, dar doar simplu soldat. Dar, puteți face la seral un liceu, apoi puteți avansa în grad. De asemenea, salariul, îndatoririle de servici depind de fiecare armă în parte.
Succes!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru soldat-gradat profesionist nu ai nevoie decat de 10 clase si minim media 8 la purtare in anii de scolarizare. Ulterior poti sa-ti completezi studiile (ai dreptul la concediu de odihna si de studii) civile si sa avansezi subofiter, MM sau ofiter. Studiile militare se fac prin scoatere din orar. Studiile civile doar prin grija ta, cum am spus mai sus cu concedii.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Detalii: http://bit.ly/2PQyI1K

| ioneltasta2 a răspuns (pentru Salontanul):

Dar ce riscuri implica meseria de sgp ist in armata in aplicatii? spuneati ca dvstra in aplicatii v-ati ales cu probleme de sanatate, nu?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru ioneltasta2):

E! Alea vin cu timpul. Reumatism si altele, depinzand unde este mai slab organismul. In rest, daca as mai fi tanar, si sa stiu ce stiu acum as lua-o de la capat. Nu-mi pare rau ca am fost militar. E greu dar este si frumos. Acum poate ca nu mai este asa de greu! Mai stau de vorba cu SGP-isti si-i vad ca nu se indura sa mearga in pensie.