| Marian2314 a întrebat:

Salut tpu.Este sau a fost cineva in armata? Imi poate spune cum este? Ce faci acolo? Care este programul, salariul etc. Vreau sa ma angajez in armata.Am 18 ani.

5 răspunsuri:
| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Da-mi msj in privat

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Ok deci ca soldat ai salariul in jur de 3000 de lei plus bani de chirie aprox 75 % din chirie. ca soldat e destul de misto gandeste-te ca majoritatea subofiterilor au spus ca la ce salariu avem noi si cat muncim in comparatie cu ei nu e corect. adica ei munces mult mai mult decat soldatii si au 35 de mil salar. ca soldat depinde si de unitate si de arma ( nu ak agheu sau altele ) ma refer la ce anume esti : la tancuri, politie militara, vanatori de munte, comunicatie, artilerie etc ( te-ai prins tu ) de unitate daca e operationala. in functie de unitate poti sa faci instructie, tabere sau paza. astia de la vanatori fac multe tabere in munti, alpinism, ski si multe altele. daca e unitate tip depozit faci paza. gandeste-te ca in toate unitatile e lipsa de personal. daca esti in paza poti sa faci 24-48 sau 24-72 adica o zi faci paza cu 4 ore in post si 4 odihna ( intreaba-l pe tatal tau sau un adult care a facut armata si iti explica el mai bine ce si cum ) si dupa 2 zile sau 3 stai acasa. daca esti la instructie o sa fii la 8 ore adica intri in unitate la 8 si iesi la ora 4 si faci instructie, cureti arma, etc in principiu ce mai e nevoie pe acolo. daca mai ai intrebari aici sunt.

| Quassaar a răspuns:

Armata este un sistem care își protejează membrii. Armata in general este compusa din mai multe arme: aviația, marina și trupele de uscat. Fiecare arma în parte are sute și sute de specialități. Sunt mii de meserii pe care le asigura armata. Se poate lucra ca și militar sau ca personal civil. Este foarte mult de povestit. Salariile sunt decente, primești hrana și uniforma, asigurare medicala. In principiu programul este de 8 ore dar un militar trebuie sa fie gata să fie la datorie 24 din 24, 7 zile pe săptămână. Este o meserie foarte frumoasa daca îți place ordinea și corectitudinea. Armata te formează că bărbat, dar și pentru fete sunt multe oportunități. Sunt prea multe de explicat așa că te poți documenta mai bine pe siteul Ministerului Apărării Naționale. Succes!

| Marian2314 explică (pentru Quassaar):

Mulțumesc!

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Quassaar):

Nu stiu ce sa spun de protejam membrii... am auzit cazuri si cazuri pe la unitati. de ex a facut unul accident de masina si a bagat in spital o fata si a dat un singur telefon la unitate si ala a scapat sau un ex opus in care ala a fost batut la el acasa si armata l-a intrebat ce cauta acasa ca nu era trecut in parasire, asa ca depinde de unitate si comandant. salariul e decent nimic de spus, daca stai singur poti sa pui si cv deoparte, hrana depinde de unitate, nu mai e ca in trecut sa iti scuipe aia in mancare si uniforma lasa de dorit dupa juma de an trebuie sa pui petec intre picioare ca se rupe materialul, plus la ce dotata e armata... nici nu mai zic, doar uitate la poza mea de profil si iti dai seama ca sunt activ in sistem.