| Petrust a întrebat:

Am o intrebare importanta...Cum poti sa ajungi sa inveti la Oxford, care sunt variantele?

Răspuns Câştigător
| valentino52 a răspuns:

N-are nici cea mai mica importanta. Nici cea mai mica! Media din liceele noastre sau bacul nu sunt recunoscute in strainatate. Daca ai medie peste 9.50 intr-adevar poti primi o bursa de 1000 de lire pe an sau ceva de genul. Numai sfaturi proaste vad aici, una zice ca de la Harvard iesi manager laughing. Intrebarea era de Oxford care e in Anglia, Harvard e in SUA si nu iesi manager sunt zeci de sectii. Iesi de la inginer, avocat, orice vrei tu. Ca majoritatea oamenilor de la Harvard au bani si isi deschid afaceri e altceva. Taxa e de vreo 120 000 pe an. Si la oxford e extrem de mare cateva zeci de mii pe an. Vrei sa stii cum sa studiezi acolo? 2 variante : ori esti un geniu si ai norocul sa primesti o bursa si te asigur doar 3, 4 copii din toata tara reusesc asa ceva, ori au parintii milioane si isi permit sa cheltuie cateva sute de mii cu studiile tale dar nici asa nu e indeajuns. Trebuie un dosar bun, interviuri grele, trebuie sa demonstrezi ca esti in stare sa studiezi acolo si nu le vei pata renumele.dar chiar si asa nu esti scutit de la plata taxei anuale. O verisoasa de-a mea s-a dus la o facultate amarata din Anglia unde taxa e 8 000 pe an nu 50 000 ca la Oxford si a cheltuit cu facultatea 100 000 euro, si a avut si acea bursa pentru medie de peste 9.50. Ca trebuie sa stii engleza si sa promovezi examenul de bacalureat este o formalitate, e logic. Dar poti sa ai si 10 pe linie nu o sa iti dea nimeni banii astia decat parintii si in cazuri extreme (daca ai dovedit ca esti de o inteligenta rara la olimpiade INTERNATIONALE, atunci poate se gasesc companii care sa iti plateasca taxele si apoi sa te angajeze la ei ).

2 răspunsuri:
| thevilake a răspuns:

Medie generala buna liceu + nota buna BAC + activitati extrascolare.

| valentino52 a răspuns (pentru thevilake):

N-are nici cea mai mica importanta. Nici cea mai mica! Media din liceele noastre sau bacul nu sunt recunoscute in strainatate. Daca ai medie peste 9.50 intr-adevar poti primi o bursa de 1000 de lire pe an sau ceva de genul. Numai sfaturi proaste vad aici, una zice ca de la Harvard iesi manager laughing. Intrebarea era de Oxford care e in Anglia, Harvard e in SUA si nu iesi manager sunt zeci de sectii. Iesi de la inginer, avocat, orice vrei tu. Ca majoritatea oamenilor de la Harvard au bani si isi deschid afaceri e altceva. Taxa e de vreo 120 000 pe an. Si la oxford e extrem de mare cateva zeci de mii pe an. Vrei sa stii cum sa studiezi acolo? 2 variante : ori esti un geniu si ai norocul sa primesti o bursa si te asigur doar 3, 4 copii din toata tara reusesc asa ceva, ori au parintii milioane si isi permit sa cheltuie cateva sute de mii cu studiile tale dar nici asa nu e indeajuns. Trebuie un dosar bun, interviuri grele, trebuie sa demonstrezi ca esti in stare sa studiezi acolo si nu le vei pata renumele.dar chiar si asa nu esti scutit de la plata taxei anuale. O verisoasa de-a mea s-a dus la o facultate amarata din Anglia unde taxa e 8 000 pe an nu 50 000 ca la Oxford si a cheltuit cu facultatea 100 000 euro, si a avut si acea bursa pentru medie de peste 9.50. Ca trebuie sa stii engleza si sa promovezi examenul de bacalureat este o formalitate, e logic. Dar poti sa ai si 10 pe linie nu o sa iti dea nimeni banii astia decat parintii si in cazuri extreme (daca ai dovedit ca esti de o inteligenta rara la olimpiade INTERNATIONALE, atunci poate se gasesc companii care sa iti plateasca taxele si apoi sa te angajeze la ei ).

| Bogdan13123 a răspuns:

Trebuie sa dai test de limba engleza(costa cateva milioane) sa ai dosar baban*cel mai important, sa participi la orice gasesti, orice oportunitate), sa te ducomentezi pe itnernet, intreaba-ti profesorul de engleza(sigur stie)