| apostolrazvan10 a întrebat:

Am o intrebare in legatura cu condusul.Am inceput luni 13.05 la ora 08.48 conducerea normal dupa 6 perioade trebuie sa ma opresc(asta daca nu am facut 6 perioade si saptamana trecuta dar facusem 5).6 perioade ar fi in mod normal duminica 19.05 pana la ora 08.48.
Intrebarea mea e, eu am mai deschis un program sambata la ora 08.15 si l-am inchis la ora 09.45.Se considera a 6 perioada? Fiind trecut de ora 08.48?
Si mai am o intrebare, atunci daca luni 20.05 incep la ora 08.00 cand trebuie sa ma opresc?

1 răspuns:
| mgtow a răspuns:

Nu conteaza de cate ori inchizi si deschizi programul camionului, au scos prostia aia cu 6-7 perioade (se tin cont doar la chestia cu orele de sofat dar intr-o zi il poti freca de cate ori vrei), important e sa nu depasesti 90h in 2 saptamani de volan (ciocanul, patratul si patul nu se tin cont in alea 90h de condus). Alta e pauza 3 de 11 si 3 de 9h daca bagi 6 zile si daca bagi 5 zile pe sapt 3 de 11 si 2 de 9 sau invers merge. Luni incepi la ora 20:05 si ai voie sa conduci 5 zile pentru ca ai miscat camionu intre 8 15 si 9 45 sambata.