| Lawerence a întrebat:

Am o întrebare:
Pentru a fi angajat pe ambulanță, job-ul normal fiind ambulantier, de ce am nevoie?
Din cate am înțeles trebuie sa ai permis categoria c.
Îți trebuie bacul neapărat sau doar diploma de liceu?

3 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Iti trebuie ceva foarte important: pile, relatii, spaga etc.
Sa fii sofer pe ambulanta iti aduce un statut dar si un salariu foarte mare, e mare concurenta pe aceste posturi. In plus sunt foarte greu de gasit, angajari nu se mai fac, trebuie sa urmaresti cand iese cineva la pensie. Ca atunci cand se scoate postul la concurs poti fi sigur ca e deja pastrat pentru altcineva. Asa se fac lucrurile in Romania.
Si da, pe langa alea iti trebuie si niste cursuri pentru ca si tu trebuie sa contribui la acordarea primului ajutor.

| aneliram a răspuns:

Am cautat pe net, si am gasit un anunt pentru ocuparea postului de ambulantier, uite aici http://www.sabif.ro/......bulantier, si se cere diplama de bac, curs de ambulantier, etc.