| Anonim53220 a întrebat:

Am o mare problema. Este simplu dar vreau sa va puneti usor in locul meu, sa fiti atenti si sa luati in considerare tot ce zic, se leaga.
-Acum sunt in clasa a 11-a si nu sunt 100% hotarat daca vreau sa fac ceea ce mi-au recomandat parintii printre altele si am vazut ca nu e asa da rau, adica inginer constructor.
De putut, pot face facultatea, ma duce capul.
Problema esta ca sunt super pasionat de muzica...gen la nivelul in care devine o problema pentru scoala, invatat si parintii imi tot zic sa o las mai usor. Eu produc muzica EDM si beat-uri mai rar si daca s-ar putea sa ajung sa traiesc din asta si sa cresc in domeniu ma gandesc ca as fi cel mai fericit....chestia e ca daca vreau sa ajung acolo, trebuie sa investesc foarte mult, in primul rand aparatura si softurile, care sunt undeva la 1000€ pe putin (fara promovări, partea de marketing si alte programe pe langa cel cu care fac muzica) bani pe care nu ii am si nici parintii nu-mi pot da, iar sansa sa ajung unde trebuie minim pentru a trai din asta nu sunt foarte mari.
Mi-e frica oarecum de ce o sa fac, nu vreau sa fac ceea ce nu imi place. Sa ma trezesc in fiecare dimineata trist ca nu pot face lucrul asta.
Dar sa stiu ca stau in fata ecranului si fac muzica, ceea ce imi place, fac colaborari, comunitate, mi se pare super misto. Stiu ca e greu si bataie de cap, dar daca iti place ceva, tot duci situatia la capat, nu?
Ca pot face, modalitati sa ajung acolo, daca ma puteti ajuta cu sfatuti, ceva concret.
Intreb aici pentru ca habar n-am unde sa intreb si ce sa fac.

Răspuns Apreciat de Editori
| JulyDreams a răspuns:

Ideal ar fi sa nu renunti la pasiunea ta pentru muzica si sa faci si facultatea in paralel. Intereseza-te cum e facultatea respectiva ca sa vezi daca o sa iti placa domeniul si daca o sa iti permita sa ai timp liber pentru muzica. Cand vei lucra ca inginer, vei putea sa investesti salariul in pasiunea ta. Iar cand vei ajunge sa castigi mai multe bani din muzica decat din job, poate vei putea sa te axezi doar pe muzica.