| EduardPaul94 a întrebat:

vreau sa va intreb ceva..prin aprilie cam asa am tras la scoala vreo cateva pufuri dintr-o tigare..pana acum in august nu am mai fumat ..doar ca..am fumat luni 2 tigari si azi una jumate.dar sincer va zic ca le-am tras asa la panarama.e vreo problema? adica de acu nu inseamna ca ajung dependent nu? cred ca le-am tras mai mult si fiindca nu sunt parintii aici(sunt in alta tara)nu stiu nu prea as vrea sa investesc banii in asa ceva..nu sunt genul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Nu ai nimic pentru ca nu ai fumat o perioada indelungata, ci doar ai incercat, in plus nu cred ca ai tras in piept. Oricum eu te sfatuiesc sa renunti la tigari..chiar si atunci cand parintii nu sunt acasa..incearca sa iesi cu prietenii sau altceva.Nu e bine pentru sanatatea ta asa ca tu decizi. daca vei continua asa.e posibil sa devii dependent de ele asa ca taie cat mai repede din radacina, dupa cum se zice.Bafta!

| Slavian a răspuns:

Salut,
Sfatul meu este sa le lasi pana poti fiindca majoritatea fumatorilor s-au apucat tot asa din prostie si nu le mai pot lasa. Crede-ma nu e de gluma, azi una peste o saptamana 5 pana nu ajungi la un pachet pe zi fara sa iti dai seama, iti spun asta din propria mea experienta.
Acum e alegerea ta ce vrei sa faci, decat tu esti in stare sa hotarasti, nimeni altcineva.
Mult noroc!

| Iulian03 a răspuns:

Incearca sa te abti de fumat.

| GoBackInFuture a răspuns:

Ar trebui sa te cam opresti, chiar daca le tragi la "panarama", nu-ti vei da seama, creierul tau va cere in continuare tigarii daca nu te opresti. Eu zic ca e suficient cat ai tras pana acum, fara sa-ti dai seama vei ajunge un fumator inrait. Asa au inceput toti, eu zic sa te opresti, bafta!

| BloodyDress a răspuns:

Stai chill Edule tongue
E ok, nu inseamna ca esti dependent, e pur si simplu dorinta de a incerca, si eu am incercat si acum nu am absolut nicio problema, nu fumez & everything it's fine :*

| BiBiIntraInAjutorPtTPU a răspuns:

Asta depinde doar de tine daca continui sa mai tragi asa din cand in cand e posibil asta depinde si cine te influenteaza si mai ales daca ai prieteni care fumeaza in prezenta ta nu prea te poti abtine, insa daca reusesti sa te abtii o sa fie bn.Asa daca mai fumezi de la nu stiu care o data la nu stiu cand nu e asa rau...depide doar de psihicul tau. Succes Funda?

| Antena1 a răspuns:

Daca tu nu mai ai dorinta de a fuma asa mult, inseamna ca nu esti inca dependent. Ai grija inca una sau doua s-ar putea ca atunci sa devii dependent. Opinia mea este sa te opresti! Bafta!