| CMGeorge98 a întrebat:

Salut TPU! Am o problema legata de mine(sau cel putin asa cred). Recent m-am angajat ca si curier la o firma de curierat(evident) si am intampinat mai multe probleme, mai pe scurt nu ma descurc la vorbitul in public si la multitasking (sunam oamenii pentru a livra coletele, unii nu raspundeau, altii ma sunau dupa, eu aveam o gramada de comenzi si nu mai stiam care si ce comanda avea respectivul client care ma sunase, altii imi dadeau mesaj ca vor comanda maine dupa ce ii sunam si nu raspundeau etc). Vreau sa zic ca mi-a fost foarte greu in prima mea zi, cand m-au lasat singur(imi era super frica, sa nu gresesc cumva, sa nu lovesc masina, sa fiu atent in trafic, sa incasez banii etc). In acea zi am avut 5700 lei in casa. Intr-un fel ma simteam incomod sa am atata cash la mine, imi era sa nu ii pierd, in fine. La final de zi o doamna mai nervoasa (ca sa zic asa) a venit la mine cu 2 plicuri, unul cu adresa, iar altul gol. Pe cel gol avea scris doar un numar de comanda ceva gen (nu ma pricep, eram de abia la inceput) si tot incerca sa-mi explice ca a dat comanda online si ca eu ar fi trebuit sa vin cu toate datele la mine (clientul de obligat intodeauna sa se intereseze de asa ceva). Eu fiind la inceput si coplesit de ziua aceea i-am raspuns ca o sa vorbesc cu un coleg sa vedem daca putem sa rezolvam, urmand ca apoi sa o contactez peste cateva minute. Am vorbit cu acel coleg si acesta mi-a comunicat ca nu ar trebui sa iau plicul daca nu am toate datele pe el. Dupa ceva timp aceasta femeie m-a contactat si eu i-am explicat situatia iar aceasta mi-a zis o sa lase plicul pe ziua urmatoare si ca data viitoare ar trebui sa vina un coleg cu mai multa experienta(evident nu mi-a picat prea bine). Dupa ce aproape mi-am incheiat programul aceasta ma sunt din nou, asteptand sa ii confirm daca va mai veni cineva pentru plic in ziua urmatoare ca cica trebuia sa plece de azi ca nu stiu ce (intr-un fel m-a facut prost pe fata). Trebuie sa recunosc, coplesit de numarul mare de comenzi pe care l-am avut in ziua respectiva m-au dat peste cap (eu fiind o persoana mai introvertita m-am descurcat foarte greu). I-am raspuns direct ca imi bag ceva in plicul ei si i-am inchis. A 2-a zi mi-am dat demisia. Dupa experienta asta eu am constatat ceva la mine. Frate, NU IMI PLACE SA LUCREZ CU OAMENII. Intrebarea ar fi : Acum ce sa fac, sa-mi dau in cap sau ce? Pur si simplu nu suport oamenii. Eu am crezut ca sunt vreun fel de ciudat anxios si introvertit dar nu este asa. Pur si simplu nu-mi plac oamenii. Ar exista joburi pentru persoane ca si mine? (P. S. Frate, tot respectul pentru cei care lucreaza in curierat. Trebuie sa ai o minte tare si mult tupeu ca sa faci asa ceva)

8 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Te obișnuiești cu timpul.

| johnnny123 a răspuns:

Ce job vrei să ai dacă "nu suporți oamenii"?

Eventual paznicul unui far pe o insulă. Sau pădurar. Dar și acolo mai trebuie din când în când să dai câte un raport...

| CMGeorge98 explică (pentru johnnny123):

Nu stiu, in IT ceva. Ceva ce poti sa faci "din spate"

| johnnny123 a răspuns (pentru CMGeorge98):

Nu ți-o spun cu răutate, dar realist vorbind, dacă te pricepeai la IT nu te angajai curier...

| CMGeorge98 explică (pentru johnnny123):

Sici ai dreptate, bine eu mereu am fost de parere ca ar trebui sa ai o facultate pentru a lucra in domeniu ceea ce eu nu am si asta ma descurajeaza intr-un fel + ca nici nu am timp sa incep una

| johnnny123 a răspuns (pentru CMGeorge98):

Păi și de ce nu ai timp? Tocmai ai spus că nu faci nimic... Ai 25 de ani și nu ai job.

Vezi tu, este ușor de spus "vreau un job în IT unde să nu am treabă cu nimeni". Dar ca să ajungi în punctul ăla ai nevoie de cunoștințe serioase care se obțin cu multă muncă, nu este suficient doar să "vrei".

| CMGeorge98 explică (pentru johnnny123):

E greu atunci cand nu te mai tine nimeni si trebuie sa muncesti doar ca sa-ti platesti facturile

| Smmo a răspuns:

Nu-i vorba ca nu-ti place sa lucrezi cu oamenii, e vorba ca toate meseriile actuale te exploateaza la maxim, ca acolo unde candva erau 3-4 angajati, acum e unul singur si il folosesc pe ala pana il baga in spital si ii doare in... de asta, ca pe urma isi iau altul cu cat mai tanar cu atat mai bine. Daca aveai jumatate din comenzile pe care le-ai avut si aveai un coleg ca sa fiti doi la livrare si stiai ce ai de facut iti era mult mai usor.
Daca esti din Bucuresti, uita-te pe site-ul asta si vezi daca te poti inscrie la vreun curs, ca sa lucrezi apoi in domeniu:
https://cursuri-gratuite-ctmb.ro/cursuri