| CMGeorge98 a întrebat:

Salutare! Recent m-am angajat ca si curier la o firma de curierat ( nu tazz, nu glovo etc) si cum sa zic, imi este cam frica de ce o sa urmeze. Sunt o persoana introvertita, timida, fricoasa, si cred ca asta o sa ma traga foarte mult in jos, simt ca sunt coplesit, imi este foarte frica de interactiunea cu oamenii si mai ales cu sumele pe care trebuie sa le incasez pe livrari( undeva la 5.000-6.000 pe zi, ce pieezi sau nu colectezi platesti din banutii tai). Am mai lucrat ca si curier la o pizzerie dar acolo totul era mai simplu, aici daca ai gresit macar un colet sau ai lovit usor masina atunci esti bun de plata si asta ma panicheaza si mai mult, plus ca volumul de munca este mare si eu fiind o persoana mai anxioasa mereu mai fac greseli. Chiar nu stiu ce sa fac, mi-as da demisia dar asta ar fi prea din scurt, am doar 2 zile de munca. Mai am si o zona de livrare ciudata ca sa zic asa, multe cladiri de birouri unde acolo daca nu ai adus un plic sau l-ai pierdut, esti mancat. Nu cred ca o sa rezist, simt o presiune foarte mare pe mine acum. Ce ar trebui sa fac? Ma simt coplesit

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cate colete au intarzaiat sau au incurcat curierii pe la mine si nu i-a mancat nimeni...

| CMGeorge98 explică (pentru suntserios):

Doar i-a pus sa plateasca...

| suntserios a răspuns (pentru CMGeorge98):

Coletele sunt asigurate, la fel si masinile... nu stiu de unde scoti tu asta? Ti a spus careva din cadrul firmei sau sunt presupuneri.

| CMGeorge98 explică (pentru suntserios):

O spun colegii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu știu ce înțelegi tu prin introvertit și timid. Pentru ca introvertit și timid sunt și eu. Dar introvertit pentru ca îmi place sa îmi trăiesc viața în singurătate, sa călătoresc singur, prezența altora îmi displace, ma obosește, îmi dă dureri de cap. Timid câteodată cu femeile mai ales când deja trece la alt nivel relația.

Tu nu ești introvertit și nici timid. Se numește anxietate socială.

| CMGeorge98 explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate, dar asta ar insemna sa renunt la job?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CMGeorge98):

Nu trebuie sa renunti la locul de muncă. În schimb îți recomand să vorbești cu un psiholog.

Poți găsi un psiholog cu ușurință aici

https://m.facebook.com/groups/488368764543336/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iar ce tine de colete sa plătești dacă pierzi. Posibil sa da întrucât acesta dacă a fost scanat în sistem ca fiind preluat de tine în drum spre destinatar, iar din motive oarecare nu mai ajunge la destinatar, posibil sa plătești. Depinde de regula firmei. Am lucrat și eu la firmă de curierat, dar pe partea de depozit ( încărcare, sortare). Odată a căzut o cutie în care se afla un parbriz de camion, cioburi s-a făcut. L-am scanat în sistem ca fiind marfa deteriorata si l-am trimis asa spre destinație. O săptămână mai târziu am primit alta cutie identica, același expeditor si destinatar. Dar a doua oara am avut grijă sa nu mai cada cutia. Nu m-a pus nimeni la nici o plata, probabil după ce s-au uitat pe camerele de supraveghere și au văzut ca nu a fost intenționat. Coletele mai cad indiferent cum le-ai așeza și câteodată habar nu ai ce este in depozit mai ales black friday și Crăciun. În rest am avut coleg care a trebuit sa plătească doua jante de mașină, amândouă valorând 2300 lei. Asta după ce s-a constatat ca a aruncat intenționat de la mare distanță. Când ai rute de făcut, mai ales într-un depozit pe partea de încărcare, iar apoi când vezi cata marfă ai de sortat, scanat, încărcat de unul singur, ajungi sa iti pierzi răbdarea. De multe ori nici timp de mers la wc nu aveam deoarece de la un camion săream la altul, asta din urma când din motive nu venea un coleg la munca și șeful de hala ma cauta pe mine pentru ca el știa ca eu pot duce asta. De 2x munca, aceeași bani luam. Munca numai noaptea.

Apoi mai erau situații când cei de la descarcare erau luați de perciuni din cauza ca tot desfaceau colete și furau de acolo vin și țuică sau cârnați afumați laughing. A ținut odată ședință cu toți și asa am aflat, apoi s-a ajuns sa pună camere de supraveghere care băteau în direcția unde lucrau ei și de atunci nu s-a mai întâmplat.

A fost caz când a fost chemata politia din cauza ca s-au furat telefoane în valoare de 6000 lei. Altădată când ieșeam din tura vine un coleg la mine și ma întreabă dacă nu vreau sa cumpăr un telefon. Il întreb ca de unde îl are. El zicea ca i l-a dat șeful de hala. M- a bufnit râsul. A doua zi dimineața ședința cu directorul, persoana care voia sa îmi vândă mie telefonul lăsată liberă de contract din cauza ca furase acel telefon, dar un telefon care era nefuncțional și trimis pentru service la reparat. laughing ca sa vezi și tu ce se mai întâmplă prin depozitele de curierat.