| Stefa0072004 a întrebat:

Salut TPU, am si eu cateva intrebari (pentru Bucuresti):

1. Este permis sa mergi cu bicicleta pe trotuar?

2. Poti merge cu bicicleta de timp de ploaie/iarna (adica cand ninge)?

3. Daca raspunsul la prima intrebare este negativ, atunci daca te claxoneaza unu sau iti loveste roata intentionat doar ca sa te sperie, ce poti face in privinta asta? Astept raspuns, ofer funda

1 răspuns:
| VoidEternal a răspuns:

Poți merge pe trotuar doar daca e pista de bicicleta pe trotuar.

Nu ai voie pe zăpadă, polei.

Pentru un claxon nimic, pentru lovitul rotii... probabil tot nimic. Deși teoretic ai putea suna la poliție. Dar ai nevoie de dovezi, martori, etc