| 002agentsafieluat a întrebat:

am si eu o intrebare daca se poate: sunt in clasa a-10-a la un liceu teoretic profil matematica-informatica si ma pasioneaza de mult informatica in gaming ( programare ) stiu sa lucrez in anumite limbaje de programare ( C/C++/C#/CC-Sharp, Java) si anumite programe 3d ( Photoshop, 3dsMax, Maya, Unit ) si nu stiu ce facultate sa aleg dintre: Facultatea de Automatica si Calculatoare / sau faculteatea de informatica / am observat ca la majoritatea companiilor de jocuri / desene / filme au nevoie foarte mult de: Enginner Software si ma gandeam care facultate este cea mai buna sa ma poate antrena in acest domeniu rest invat eu. ( as dori si un master daca se poate) si ce facultate in diploma are,, o particica" mai buna la un angajament si unde invat mai bine.dau funda multumesc mult

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

La automatica si calculatoare faci mai mult ce tine de hard si constructie/intretinere retele, iesi inginer hardware, nu informatician - poti sa vezi aici o scurta descriere, chiar de pe site-ul facultatii http://www.acs.pub.ro/. Fa informatica, ce master mai vezi tu pe parcurs, poate gasesti ceva sau iei vreo bursa pentru straintate, dar ca idee pentru acum ar putea fi cel de "Programare declarativa" http://www.acs.pub.ro/
http://fmi.unibuc.ro/......cuSite.pdf

3 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Nu lasa scoala sa iti strice educatia. Indiferent de facultatea la care te duci, o sa ti se predea cel putin 75% timpenii de care nu vei avea nevoie. Eu as zice sa te duci la ceva mai lejer, de-alde geografie, limbi straine ce vrei tu, si sa faci master in domeniu. Stiu un omulet care a terminat engleza-franceza facultatea si a facut master de lingvistica computationala la info, e super-dev la o firma si lucreaza si la proiecte proprii/pentru clienti si a facut si ~10-15.000 de dolari la proiecte de maxim 200-250 de ore de munca.

| Serafir a răspuns:

Incearca sa arnci o privire la link-academy costa e adevarat dar diplomele :X

| unknownn a răspuns:

Facultatea de informatica, la automatica si calculatoare faci numai prostii ce nu are legatura cu ce vrei tu.