| Andrei007007 a întrebat:

am si eu o intrebare legata de cariera la scoala de subofiteri jandarmi Dragasani. De curand ma bate gandul sa dau la scoala de subofiteri jandarmi insa caut pe net si nu gasesc prea multe informatii actualizate cu privire la admitere, ma puteti ajuta va rog cu niste informatii? Vreau sa stiu urmatoarele, care sunt probele sportive (eu am gasit ceva de genul aici dar vad ca este din 2008: http://www.jandarmeriavrancea.ro/Pdf/Pliant-admitere-Dra gasani.pdf), cazarea si masa din cate am inteles este gratuita? Scoala am observat ca dureaza un an, pe langa asta vreau sa va intreb, eu am facut prima facultate la informatica la buget, presupun ca scoala aceasta fiind post-liceala nu trebuie sa o platesc indiferent ca am sau nu facultate facuta la buget? Astept raspuns, va multumesc.

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

Citeste aici. http://www.scoaladragasani.ro/......e-admitere
Pentru anul viitor inca nu au fost afisate, dar de regula sunt cam aceleasi.

8 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Scoala de jandarmi este gratuita: cursuri, cazar, masa. Mai primesti si o solda de peste 200 lei lunar.

| Andrei007007 explică (pentru CodrutElian1990):

Multumesc de raspuns. Sti cumva ce probe s-ar putea da anul viitor in luna ianuarie la aceasta scoala ca nu gasesc nicaieri pe internetul asta ceva actualizat...

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Andrei007007):

Daca pui cursorul pe admitere la primul site pe care ti l-am dat apare rublica "Precizari admitere" si acolo ai toate probele.

| Andrei007007 explică (pentru CodrutElian1990):

Multumesc frumos, pentru ca mi-ai raspuns la toate intrebarile o sa-ti dau funda!

| Andrei007007 explică (pentru CodrutElian1990):

Inca ceva as mai avea de intrebat, asta in cazul in care sti si tu. Daca dau acum examenul la psihologie si sa zicem ca examenul o sa-l dau peste un an, acel examen din cate am citit nu trebuie sa-l mai dau peste un an pentru ca l-am dat deja acum. Ai idee daca se poate asta?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Andrei007007):

Din cate stiu, examenul psihologic (nu la psihologie, ca este altceva) se da in cadrul examenului de admitere. Deci se da in perioada indicata in Regulamentul de admitere pentru sesiunea respectiva.
Uite ce scrie in Regulamentul de admitere pentru anul 2020. "Evaluarea psihologică - se realizează la unităţile teritoriale, de către specialişti din cadrul Centrului de Psihosociologie al MAI, potrivit planificării întocmite împreună cu inspectoratele generale/ judeţene/ teritoriale."

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Andrei007007):

Multumesc.