| AllexC a întrebat:

Am varsta de 20 de ani si 8 clase terminate, adica mai exact generala. Acum lucrez in Germania si vreau sa stiu ce ar trebuie sa fac ca sa ma inrolez in marina, asta in Romania. Vreau sa stiu exact de ce am nevoie si daca se poate, adica daca am vreo speranta sau nu. Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

5 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Scrie aici negru pe alb. Trebuie sa faci liceul si sa ai Bacul. Fie "civil", fie sa te inscrii la un liceu militar. Nu merge cu opt clase.

https://dmru.mapn.ro/pages/view/98

Deci ori iti iei angajamentul serios sa termini invatamantul mediu mai intai, ori o lasi balta.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ca SGP (soldat-gradat profesionist) iti trebuie 10 clase (nu Bacalaureatul cum zice cel de mai sus). Garantez cu capul pentru asta. Pentru subofiteri (maistri-militari) si subofiteri trebuie si bacalaureatul. Clasa a IX-a si a X-a se pot face si la frecventa redusa ca, de altfel, tot liceul daca vrei sa-l faci.

| Gizăz a răspuns (pentru Salontanul):

Ideea e ca nu ai cum cu opt clase. Asta inseamna ca oricum trebuie sa mai faca si niste scoala. Ideea de baza ramane, trebuie sa-si ia un anumit angajament. Si daca vrea sa devina vreodata ceva mai mult decat un soldat, trebuie sa aiba liceul si Bacul.

| Salontanul a răspuns (pentru Gizăz):

La SGP nu trebuie bacalaureatul ci 10 clase: http://bit.ly/354acgm

| Salontanul a răspuns (pentru Gizăz):

Asta i-am spus si eu ca peste SGP trebuie si Bacalaureatul!