| pisicuuuta a întrebat:

Buna TPU!
Sunt in Strainatate la liceu, urmeaza sa dau "bacalaureatul", dar aici, in Germania, se da la 16/17 ani. Adica in clasa a 10a. Eu vreau sa vin in Romania la facultate. Se poate? Este posibil sa merg la facultate la varsta asta? Aici, mai poti sa faci 3 ani in plus, adica 13 clase in total, dar foarte putina lume poate sa le faca. Si nu stiu daca este obligatoriu, pentru ca liceul, teoretic se termina in a 10a. Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cred că faci o confuzie: În Germania, bacalaureatul se numește "Abitur". Data exactă la care se susține examenul Abitur poate varia dar în general se desfășoară în cursul semestrului de primăvară a ultimului an de liceu (clasa a 12-a sau a 13-a, în funcție de land)

| pisicuuuta explică (pentru sierra1):

Iti multumesc enorm de mult ca mi-ai explicat situatia mai bine. Ai cumva o idee ce as putea sa fac in Romania doar cu "bacul" de clasa a 10a, din Germania? Pot sa fac Abitur, dar asta ar insemna sa fac inca 3 ani de liceul aici, ceea ce nu doresc. Poate ai vreun sfat? Multumesc anticipat!

| sierra1 a răspuns (pentru pisicuuuta):

~ce as putea sa fac in Romania doar cu "bacul" de clasa a 10a, din Germania?~

cinstit, nimic.
Fă un efort și termină liceul acolo ori aici

| dullcat a răspuns:

Buna.Probabil ca da.In Romania trebuie diploma de bac sau una echivalenta pentru a putea intra la facultate.Totusi, de ce nu ai vrea sa faci facultate tot acolo in Germania?