| Bianca2000bianca2000 a întrebat:

Aș vrea o părere. Am 14 ani și mă gândesc serios la carieră. Mă gândeam să devin polițistă dar pasiunea mea puternică de mică este fotbalul. Mă gândeam că dacă de exemplu dau la Academia de poliție București și pic probele să merg în Suedia la un club bun de fotbal feminin. Voi ce ați face în locul meu? La liceu vreau să merg pe mate-info pentru că iubesc matematica și o și pricep. Chiar nu pot să uit de această pasiune și aș vrea să fac ceva bun din ea. La capitolul talent am foarte mult joc de mică singură și mă antrenez zilnic. Până acum nu sunt la un club deoarece în oraș la mine nu există așa ceva din păcate. Voi ce ați face în locul meu, v-ați urma pasiunea sau ați face o carieră în poliție? Chiar nu sunt decisă... dau funda. Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine faci mai departe scoala. Fotbalul nu inseamna scoala, este doar efort fizic si daca esti bun si ai ceva noroc ajungi sa faci ceva bani din asta. Cand termini academia este doamna ofiter. In fotbal ce esti? Sa zicem ca doamne fereste te accidentezi la fotbal si nu mai dai randament pentru a fi tinuta in echipa, ce faci fara scoala? Daca esti apta fizic/medical si iti place zic sa mergi la academie. Daca poti chiar in armata si nu doar politie pentru ca nu ai de lucru cu toti taranii de pe drum care se bat, fura sau mai stiu eu ce fac. In armata ai mult mai putin contact cu civilii si problemele de zi cu zi. Nu as da o cariera militara pe nici un post de fotbalist. Postul este asigurat dupa ce termini academia. Iti si platesc o parte din chirie cand te angajezi prima data pe post. Sa faci facultatea si nu doar scoala de politie de un an sau mai stiu eu ce scoli de subofiteri pentru ca asa vei ramane ca grad daca nu vei face mai multa scoala. Alege intelept, se va cere tot mai multa scoala. Fotbalul este o pasiune si ramane cat atat. Scoala nu ti-o poate lua nimeni. Ai academia fortelor terestre la Sibiu, la Brasov sun pilotii, la Constanta fortele navale. Sunt meserii frumoase care iti dau un statut foarte bun si un post sigur. Esti inca foarte mica la 14 ani, mai ai timp sa te razgandesti de n ori pana cand trebuie sa dai la facultate. Spor.

3 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Numeste o celebra jucatoare de fotbal, de care au auzit si oamenii care nu sunt pasionati de fotbal feminin.

| florin926481f a răspuns:

Du te la academie, lasa fotbalul sa fie un hobby.
La academia de politie nu se da examen la matematica, daca vrei ecxamen la matematica te duci la o academie militara

| Clarity a răspuns:

Am citit puțin din primul răspuns și nu am fost de acord. Sfatul meu este sa mergi după pasiunea care o ai, fotbalul. Sa intri la poliție poți oricând, dar dacă ai oportunitatea sa mergi in alta țara și sa îți încerci pasiunea eu zic sa o iei. Propria mea experiența ii ca mai bine sa nu ai niciun regret, nu știi niciodată cât de scurta ii viața, mai bine sa știi ca ai încercat ce ți-ai dorit.
Ca reusesti sau nu sa devi ceea mai buna jucătoare nu ii cel mai important lucru dacă asta te îngrijorează. Faptul ca te antrenezi zilnic și ai oportunitatea eu zic sa îți urmezi pasiunea, nu o sa fie ușor dar dacă ii ceea ce îți dorești mai bine sa încerci. Eu doar sper sa fii fericita cu decizia care o iei.