| Catelusdragut123 a întrebat:

Am o dilema. Sunt a VIII-a si habar n-am ce sa fac. Anul viitor ma gândeam sa dau la un colegiu Militar( unde sincer sa zic nu stiu daca as avea șanse sa intru, nu prea ma pricep la sport), dar am văzut ca toate colegiile militare au profilul mate-info intensiv, cu regim de predare intensiv engleza, sau ceva de genu. Faza e ca nu îmi place engleza și nu ma înțeleg bine nici cu științele. Mi-ar plăcea matematica, dar în ultima vreme nu o mai înțeleg. A doua varianta ar fi un liceu pe profilul filologie-intesiv franceza. Ador franceza pur și simplu(am încercat și la olimpiada), iar filologia mi-ar prinde bine dacă vreau sa dau la Academia de Politie.
Nu stiu ce sa aleg, de mica voiam o cariera în armata, apoi m-am gandit sa devin politista, iar acum chiar nu stiu ce sa mai fac...Pur și simplu nu ma pot decide, ambele meserii ma pasionează și nu ma pot hotărî.Ati putea sa îmi dați sfaturi?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alege filologie pentru ca sincer cariera militara nu prea mai este respectata cu era inainte! A fi politist este o meserie foarte buna si chiar cred ca se potriveste mai bine pentru fete! Daca mergi la filologie vei avea mai mult timp pentru tine si vei putea sa te pregatesti mai bine pentru admitere! Bafta!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu esti buna la sport, atunci ar trebuiis a-ti revizuiesti preferintele, fiindca sportul este extrem de important in armata, iar probele sportive sunt eliminatorii.