| Bogdy4Boss a întrebat:

as vrea sa dau la academia de politie si singura mea nelamurire este in legatura cu cazarea. Trebuie neaparat sa stau in "caminele" lor sau pot sa stau si in alta parte?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Da, trebuie sa stai in caminele lor.
Odata cu inceperea academiei de Politie sau Militare, cazarea se face numai la caminele lor cu un program special, militaresc.
Se iese din camin numai cu permisie si numai in anumite zile sau perioade ale lunii.

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Mai era unul de intreba dacă poate s-o sune pe mamă-sa la tel, după amiază... aia il "frigea" pe el și nimic altceva

da, stai in incintă, obligat și te "plimbi" după cursuri

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, stai în cămin și asta cu un motiv foarte serios. Te pregătești pentrru o meserie de militar, cu un program de viață foarte regulat, structurat pe ore și minute de când te trezești, până te culci din nou. Înveți că doar așa poți obține succes într-o activitate.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Dar unde ai vrea sa stai? La hotel?

| Bogdy4Boss explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu boss, doar ca unii au si case. imi pare rau ca trebuie sa-ti parasesti cutia sa stai in caminele statului.

| Catrice a răspuns:

Răspunsul tău e același ca la întrebarea "daca ești soldat, poți sta acasă sau in garnizoană?"

| Bogdy4Boss explică (pentru Catrice):

Prin soldat ma gandesc la SGP, nu stiu cum sta treaba cu armata, dar am prieteni la SGP si ei au posibilitatea si de a sta in chirie. la academia de politie nu eram sigur, auzisem ca se sta obligatoriu la caminele lor sub regim special dar nu eram sigur si am vrut doar sa-mi consolidez bine informatia.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Bogdy4Boss):

Sa intelegem cum sta treaba.
1. Atunci cand urezi cursurile academiei, scolii militare sau a centrelor de pregatire SGP trebuie sa stai in cazarma - spus generic. Parasirea unitatilor (cazarmii) se face conform ordinelor ministrului, regulamentelor militare si a regulamentului interior, deci regim militar.
2. Atat cadrele militare (ofiteri, subofiteri - similari la politie), cat si SGP, dupa absolvirea academiei, scolii militare sau a cursului de pregatire SGP, au program la fel: 8 ore serviciu, 5 zile pe saptamana, 16 liber, dar unde intervin si alte sarcini peste program. In timpul liber toti locuiesc in locuinte in afara cazarmii, la fel ca orice familie sau persoana. Celor are nu sunt din localitate si nu au locuinta in localitate li se asigura bani de chirie, pentru a inchiria locuinte. Asta pentru ca militarul nu poate parasi garnizoana (localitatea de dislocare a unitatii) numai cu aprobare si intr-un numar limitat, pentru ca unitatea sa fie operativa la orice ora din zi si din noapte.

| zilog a răspuns:

Mai bine te bagi in politica prinzi si tu un post bun de la vreun partid fara sa te chinui aiurea
https://youtu.be/JVkqDAP7gAk