Întrebare recomandată | Krs123153 a întrebat:

Care sunt probele de la Facultatea de Educatie Fizica si Sport? Cat trebuie scos la proba de rezistenta?

2 răspunsuri:
| Mihaelablabla a răspuns:

Proba de Educaţie fizică
– ELIMINATORIE –
Candidaţii care nu obţin cel
puţin nota 5 (cinci) la aceastǎ probǎ, sunt eliminaţi din concurs.
B.
Proba scrisǎ, tip grilǎ
– Biologie/Limba Românǎ (45 intrebari bio, 45 romana)

A) PROBA DE EDUCAŢIE FIZICĂ
Proba de educaţie fizica cuprinde un test la alegere din următoarele trei:
JOCURI SPORTIVE, GIMNASTICĂ, ATLETISM.
1. JOCURI SPORTIVE
Candidaţii pot opta pentru unul din următoarele jocuri sportive:
baschet, volei, handbal şi fotbal
. La fiecare joc se vor susţine două probe:
proba 1 – structură tehnică
proba 2 – joc bilateral
NOTA FINALĂ LA
JOCURI SPORTIVE =
MEDIA NOTELOR LA CELE
DOUĂ PROBE SUSŢINUTE (cu două zecimale şi fără rotunjire)
2. GIMNASTICA
Candidaţii care aleg
"Gimnastica
" pentru proba de educaţie fizică din
cadrul concursului d
e admitere vor susţine două probe, obligatorii, după cum
urmează :
PROBA 1: exerciţiu liber ales la sol,
compus din elemente alese din
acrobatică, gimnastică ritmică, paşi de legătură, în valoare totală de
9 puncte şi nu mai mult;
PROBA 2: săritură peste un aparat de gimnastică, la alegere dintre capră şi lada de gimnastică, aşezată transversal

Din nota de plecare se scad, dacă este cazul, penalizările pentru
execuţie.

Pentru
proba 1
se aleg elemente, din tabelul de mai jos, astfel încât
valorile lor să totalizeze
9 puncte şi nu mai mult
.
Fiecare element ales
trebuie să se regăsească în conţinutul exerciţiului o singură dată
;
repetarea unui element nu este luată în considerare.
ATENŢIE:
-
Elementele propuse pentru proba 1 se adresează tuturor, băieţi şi
fete (chiar dacă desenul reprezintă băiat sau fată);
-
Dacă cerinţele de legare logică şi cursivă a elementelor conduc la
poziţii iniţiale şi finale diferite de cele din desen, elementele se iau în
considerare.
-
Se recomandă candidaţilor să aleagă elemente de valori diferite
astfel încât, suma valorilor lor sa fie exact 9 puncte. În cazul în care
suma valorilor este mai mică decît 9 puncte, atunci şi nota de
plecare va fi mai mică iar posibilitatea obţineri notei maxime este
exclusă.
Exemple orientative de combinare a valorilor:

(4 elemente x 1 punct) + (1 element x 2 puncte) + (1 element x 3
puncte) = 9 puncte;

3 elemente x 3 puncte = 9 puncte;

(3 elemente x 2 puncte) + (1 element x 3 puncte) = 9 puncte.
NOTA FINALĂ LA GIMNASTICĂ
=
MEDIA NOTELOR LA CELE
DOUĂ PROBE SUSŢINUTE (fără rotunjire şi cu două zecimale)
3. ATLETISM
Candidaţii vor fi evaluaţi prin intermediul a două probe:
1. proba obligatorie -
alergare de viteză pe distanţa de 50m
2.probă la alegere dintre:
a. săritura în lungime cu elan
b.aruncarea greutăţii
c.alergarea de rezistenţă (800m fete, 1500m băieţi)

mai multe detalii ai aici: htt p://unefs.ro/custom_images/file/admitere/liceenta/probele%20de%20admitere.pdf

| xutza a răspuns:

Fiecare Facultate are examenele si baremele ei happy intra pe site-ul Universitatii la care vrei sa admiti si la sectiunea "Admitere" vei gasi probele pe care trebuie sa le dai si baremul de corectare. Mult succes!