| angelcore a întrebat:

Doresc sa ma inscriu la o facultate sau postliceala, din Constanta. Ceva de asistente sau kineto. Ce postliceala imi reconadati si de ce? Care sunt acreditate? Iar la facultatea de educatie fizica si sport, la sectiunea kinetoterapie trebuie sa fac sport? Sa sustin vreo proba fizica? Prefer cu concurs de dosare.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Postliceala si facultatea sunt 2 lucruri diferite!

Posticeala se face dupa terminarea unui liceu si este de fapt un curs de calificare intr-o anume meserie sau domeniu, fiind considerat ca si liceul, doar studii medii.

Facultatea este o scoala superioara, unde te pregatesti pentru o calificare inalta intr-un anume domeniu (inginerie, medicina, avocatura samd).

DAtat la postliceala cat si la Facultate, se intra cu diploma de bacalaureat.

| angelcore explică (pentru Violleta2022):

Am luat bacalaureatul cu media generala 7.56 si stiu ca postliceala si facultatea sunt diferite, doar ca voiam sa vad ce mi se recomanda. Am zis clar ce vreau, dar nu ai raspuns concret. Ma repet. Dorec sa intru la facultate sau postliceala prin concurs de dosare.

| Violleta2022 a răspuns (pentru angelcore):

Sa-mi fie cu iertare, dar cu media 7.56 ai sanse minime sa intrii la o facultate!

| DaCumSaNu a răspuns:

Normal ca trebuie sa sustii proba fizica pentru a intra :)) Se numeste facultatea de ed fizica si sport...
Daca iei probele cu brio sunt sigura ca poti intra.
Jullianna a spus ceva total eronat, ea crede ca trebuie sa ai 10 media la bac pentru a intra la facultate sau ce?;))
Uite mediile cu care au intrat anul trecut la kineto:
http://fefs.univ-ovidius.ro/......001.08.pdf
Poti observa si o medie de 6, 13...
Tin sa precizez ca mediile sunt de la locurile fara taxa. Iti sugerez sa te duci la facultate, nu la postliceala. Inveti mai mult si o sa-ti fie mai usor dupa.

| angelcore explică (pentru DaCumSaNu):

La facultatea de ed fizica si sport nu am sanse sa intru daca sunt probe sportive. Si as vrea sa intru si la fara taxa daca e posibil. Ceva cu asistent medical. Dupa posibilitatile mele o postliceala ar fi buna dar sunt constienta ca la o facultate invat mai multe. Totusi nu vreau sa fac vreo facultate cu care sa nu mi gasesc ceva de munca...

| DaCumSaNu a răspuns (pentru angelcore):

Si facand o postliceala crezi ca ai sanse 100% sa sa iti gasesti ceva de munca legat de ceea ce ai studiat?

| angelcore explică (pentru DaCumSaNu):

Da, cu o postliceala de asistent sunt sigura ca imi gasesc ceva de munca, sunt foarte cautati asiatentii medicali in Romania. dar totusi nu m ai ajutat cu nimic

| DaCumSaNu a răspuns (pentru angelcore):

Te-am ajutat, draguto. Ai intrebat daca la kineto trebuie sa faci sport si sa dai vreo proba fizica, iar eu sunt destul de sigura ca ti-am raspuns la aceste 2 intrebari. Daca nu esti recunoascatoare nu e nevoie sa stim si noi.

| angelcore explică (pentru DaCumSaNu):

Ok, draguto. merci.