| Username55 a întrebat:

Ce parere aveti despre Facultatea de Biologie - Ecologie si protectia mediului ( Universitatea din Bucuresti )? Cat este greu este sa gasesti locuri de munca in domeniu?
... si care sunt Institutiile statului unde se poate gasi de lucru?

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Cu doar 3 ani de licenta trebuie sa ai ori noroc cu caru' ori "pile" pentru a-ti gasi un job ca biolog cu specializarea protectia mediului! In materie de protectia mediului sunt preferati ingineri tot asa cum in laboratoarele de analize privind siguranta alimentului sunt preferati chimisti sau medici veterinari.
Daca ai pasiune pentru studiul biologiei nu ezita --- alege aceasta facultate! Cu un master, eventual si cu un doctorat, vei avea mai multe posibilitati de realizare in viitor.

| sierra1 a răspuns:

Ca prof de biologie poți găsi - sunt necesari oameni cu astfel de specializări!